avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Copil lovit de o vecina
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Copil lovit de o vecina

Buna ziua, as dori sa stiu si eu cum sa "linistesc" o vecina care mi-a smucit fata din curtea casei mele pentru ca era cu inca 3 fetite si culegea visine. Pe strada unde locuim sunt numai case, si este un pic de curte in fata fiecarei case unde fiecare pune diverse. Noi avem 2 visini prapaditi si fata mea cea mare( 11 ani) impreuna cu cea mica si inca 2 fete de 11 ani au plecat de la bunici, 3 case mai in jos, sa culeaga visine. Vecina, o baba afurisita, a intrat in curte dupa ele si a smucit-o pe cea mare, s-a repezit la cea mica sa o ia de ciuf, si le-a scos afara, pe motiv ca sa vina cu mine, ca eu nu eram acolo. Mie nu mi se pare normal sa se ia de copilul meu la mine acasa si sa se atinga de el la mine in curte si as vrea sa stiu daca pot sa fac plangere undeva, pot sa fac ceva legal sa o linistesc. Multumesc mult
o vecina care mi-a smucit fata din curtea casei mele

au plecat de la bunici, 3 case mai in jos, sa culeaga visine.

a intrat in curte dupa ele si a smucit-o pe cea mare, s-a repezit la cea mica sa o ia de ciuf, si le-a scos afara, pe motiv ca sa vina cu mine,

Pana la urma in curtea cui erau copiii ? Cum a intrat vecina in curte ? E imprejmuita, aveti poarta ?
Puteti depune plangere la politie pt loviri si alte violente si eventual si pt violare de domiciliu daca ziceti ca in curtea dvs s-a patrecut incidentul.
copii erau la noi acasa in curtea noastra, este si poarta, iar vecina a intrat dupa ei inauntru in curte, a deschis poarta
Noi cand eram mici, faceam de obicei probleme, erau mereu certuri cu vecinii in varsta. Tin minte ca am primit si cateva palme, cate vorbe mai "dulci", insa niciodata nu m-am dus la mama si ea s-a suparat incat sa ajunga sa-i cheme in instanta. De ce in ziua azi se exagereaza atat de mult? Vorbiti cu "baba afurisita", asa se procedeaza de obicei, nu mergeti direct pe ideea "dam in judecata"!.

Daca doriti sa va protejati copilul tras de par, aveti martori, "baba afurisita" a incalcat si dreptul de proprietate.

Numai bine!
"Baba afurisita" nu a recunoscut nimic, nu ma gandeam sa ma duc in instanta doar pe vorbele copiilor fara sa vb cu ea, dar din pacate baba nu recunoaste nimic, nu recunoaste nici macar ca a intrat la mine in curte, noroc cau au vazut-o 3 vecini care mi-au confirmat ce au zis si copiii. Si nu mi se pare ca exagerez deloc, nu permit nici unui adult sa imi loveasca copiii, chiar daca noi cand eram mici am mai 'luat-o' de la vecini, nu suntem in vestul salbatic, care ne supara hai sa-i batem, traim zic eu intr-o lume civilizata. Si mai ales sa dai intr-un copil care nu se poate apara, nu ai nici un drept sa dai in copilul nimanui. Si sincer, as avea o satisfactie mult mai mare sa o pocnesc pe baba decat sa ma duc sa-i fac plangere
Faceti plangere... daca considerati ca acea femeie reprezinta un pericol social. Altceva nu aveti ce face.

Alte discuții în legătură

Amenintare verbala dar si cu un obiect dur markila markila un vecin m-a agresat verbal si daca nu ma feream ma lovea in cap cu un par..m-a asteptat in fata portii ,,noroc ca am intrat repede in curte..pot sa- i fac ... (vezi toată discuția)
Custodie tata Ony2k2 Ony2k2 Buna ziua,, Am nevoie de sfatul vostru pentru o problema mai delicata. Prietenul meu si sotia lui sunt divortati de cateva luni. Ei au impreuna o fetita ... (vezi toată discuția)
Vecin violent mi-a lovit copilul minor PatriciaC PatriciaC Buna ziua, Intr-o seara cand venea sotul de la gradinita cu baiatul de 4,5 ani, vecinul de la etajul 3 a iesit pe usa si s-a adresat direct copilului ... (vezi toată discuția)