Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Asociatul refuza sa participe la cheltuielile de ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Asociatul refuza sa participe la cheltuielile de dizolvare si radiere a firmei

Buna ziua, scriu aici in speranta gasirii unei rezolvari la problema mea, multumind de pe acum tuturor celor care imi vor raspunde.
Am o firma , un SRL (care nu mai functioneaza de mai multi ani, a fost suspendata activitatea timp de 3 ani, iar acum s-a reluat automat activitatea , dupa trecerea celor 3 ani) la care sunt asociat impreuna cu o alta persoana, ambii fiind asociati si administratori cu 50% fiecare. Problema este ca am inceput demersurile de lichidare si dizolvare a firmei, asociatul a semnat hotararea pentru dizolvare si lichidare, dar nu contribuie financiar deloc la cheltuielile ocazionate , la Registrul Comertului, la Finante, cu contabila, vrea sa scape de firma dar nu plateste nimic, totul cade pe mine, atat financiar cat si toate demersurile facute, el doar semneaza si atat, nu doreste sa plateasca nimic, desi firma este si a lui in proportie de 50 %. Ce pot face sa il oblig cumva sa contribuie si el la toate cheltuielile ocazionate de lichidarea si radierea firmei care se ridica la 1000 lei cu tot cu contabila, poate chiar depasim aceasta suma, plus ca am primit si amenda de la Finante pentru nedepunerea in termen a declaratiilor fiscale de 1000 lei, pe care am platit-o deja si de care nici nu vrea sa auda, spune ca e problema mea...
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri !
Participatia intr-un SRL este de 50-50, in cazul dvs. Daca nu doreste sa isi asume pierderea, exista posibilitatea de a-l da in judecata, pentru recuperarea acestor cheltuieli. Mult succes.