Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Conventie internationala ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Conventie internationala ?

Buna ziua,

As dori sa stiu, in masura in care poate cineva sa-mi spuna, daca exista vreo conventie internationala care sa prevada ca anii de contributie intr-o alta tara, respectiv Canada, pot fi asimilati la calculul pensiei in Romania.

Va multumesc pentru un eventual raspuns !
Din cate stiu avem doar conventie cu tarile UE. Nu stiu sa existe si cu Canada.
Statele cu care România aplică acorduri în domeniul securităţii sociale în conformitate cu principiile regulamentelor europene de coordonare a sistemelor de securitate socială:
- Acordul în domeniul securităţii sociale dintre România şi Canada, semnat la Ottawa la 19 noiembrie 2009, ratificat prin Legea nr. 183 din 14 octombrie 2010, publicată în Monitorul Oficial nr. 719 din 28 octombrie 2010, în vigoare de la data de 1 noiembrie 2011.

Incepind de la 1 noiembrie 2011 a intrat in vigoare Acordul in domeniul securitatii sociale intre Romania si Canada. De la acea data, fostii asigurati ai sistemului public de pensii din Romania rezidenti pe teritoriul canadian se vor putea adresa la Service Canada in vederea depunerii dosarului pentru acordarea unor drepturi de pensie din Romania. Astfel, fostii asigurati romani pot beneficia de drepturi de pensie conform normelor legislatiei romane si celei canadiene.