Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Este just?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Este just?

Intre 1960 și 1968 am fost medic de circa și specialist in Jud. Prahova. Emigrat in Canada, primesc dela Casa de Pensii Ploiești 60 lei pe lună.
Este just?
Pensia dvs. a fost calculata, probabil, doar in baza actelor pe care le-ati depus la dosarul de pensionare, respectiv pentru cei 8 ani cat ati profesat in tara.
Intre Romania si Canada nu stiu sa existe document de recunoastere reciproca vechime/ ani lucrati pentru pensie, precum cel incheiat cu tarile UE si alte tari.
Acordul în domeniul securităţii sociale între România şi Canada a intrat în vigoare la 1 noiembrie 2011.

Odată cu intrarea în vigoare a Acordului, foştii asiguraţi ai sistemului public de pensii din România, rezidenţi pe teritoriul canadian, se vor putea adresa Service Canada în vederea depunerii dosarului pentru acordare unor drepturi de pensie din România. Astfel, foştii asiguraţi români pot beneficia de drepturi de pensie conform normelor legislaţiei române şi legislaţiei canadiene.