avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 113 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Doua nume de familie - dupa casatorie imi doresc sa ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Doua nume de familie - dupa casatorie imi doresc sa pastrez pe cel at sotului si unul dintre cele doua ale mele

Buna ziua. Urmeaza sa ne casatorim si avand in vedere ca sunt artist plastic, imi doresc sa-mi pot pastra numele( unul dintre ele, pentru ca am doua nume de familie). Viitorul meu sot este de acord sa ia si el numele meu familie, al meu si al lui. Dar avand in vedere ca eu am doua nume de famili, pot renunta la unul dintre ele? Ar fi cam aiurea 3 nume de familie. multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:10, 24 Aprilie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Doar dacă încercați schimbarea pe cale administrativă a numelui, nu știu însă cu ce șanse pentru motivul invocat de dvs. Adică încecați anterior căsătoriei, astfel ca, la momentul căsătoriei, să purtați un singur nume de familie.Pentru că, dacă optați pentru numele reunite ale ambilor soți, în ce privește numele dvs. de familie nu puteți purta doar pe unul dintre ele,nici dvs și nici soțul, ci ambii numele dvs. ( cele 2 ) plus numele de familie al soțului.
Codul Civil prevede, ca in cazul casatoriei,exista mai multe variante privind numele viitor al sotilor:1. sotii sa isi pastreze numele purtat anterior casatoriei, 2.sa preia numele unuia dintre ei ,3. sa poarte numele lor reunite sau 4. unul sa isi pastreze numele purtat anterior casatoriei si celalalt sa preia numele lor reunite. De ce nu preia sotul numele dumneavoastra? Apropo, nu puteti avea doua nume de familie, probabil e un nume reunit.
Raspunsul este NU.
Bună ziua. Urmează sa ma căsătoresc și as vrea sa iau numele de familie al viitorului soț. El este de naționalitate spaniola și are 2 nume de familie. Pot sa preiau doar unul dintre ele sau sunt obligata sa le păstrez pe ambele? Mulțumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 24 Aprilie 2024
Dya3007, utilizator
Numele lui e compus din doua, ori îl luați asa întreg, ori deloc.
Pe viitor, deschideti subiect nou cu problema dvs, nu mai interveniți în topicurile altora, mai ales când sunt antice.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pastrare nume AMF2010 AMF2010 Buna ziua, vreau sa-mi pastrez numele de familie dupa casatorie, insa vreau sa iau si numele sotului (adica el ramane cu al lui) iar eu, al meu - si - al ... (vezi toată discuția)
Numele la casatorie george_81 george_81 buna ziua,am o intrebare legata de casatorie.in caz ca nu se declara niciun numele pan la incheierea casatoriei ce nume vor puta cei doi soti in timpul ... (vezi toată discuția)
Schimbare nume dupa casatorie ancabut ancabut Buna ziua. M-ar interesa daca exista posibilitatea schimbarii numelui dupa casatorie. Eu mi-am pastrat numele de 'fata' la oficierea casatoriei. Ulterior am ... (vezi toată discuția)