Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sporuri revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sporuri revisal

Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti cum se inregistreaza in Revisal urmatoarele sporuri, de noapte, ore suplimentare, ore de weekend si sarbatori legale.
Angajatii sunt servanti pompieri care lucreaza in ture de 24h/48h libere.
In contract este trecut sporul de noapte de 25%, si mentionat ca pentru orele suplimentare sau zilele de sarbatori legale se platesc cu un spor la salariu conform legii 53/2003.
Sporurile al caror procent este identic cu cel din Codul Muncii, nu se introduc in Revisal.
Daca, insa, s-au negociat sporurile respective prin CIM ori acte aditionale la CIM, atunci se vor introduce in Revisal, indiferent de procentul lor.
In cazul dvs se va inscrie in Revisal doar sporul de noapte.
Florin Cioca, Consilier juridic