Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarizare cadre de conducere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarizare cadre de conducere

Buna ziua,

Stiu ca exista undeva ceva prevazut despre faptul ca salariul minim pe economie este mai mare pentru cei cu functii de conducere, sau care ocupa posturi in care este necesara pregatire superioara.
Asa ceva era valabil si in anul 2006 ?
Este vorba despre functia de Secretar General de Redactie (e o functie tehnica, de interfata intre dept tehno si redactie, avand in subordine Secretarii de Redactie), si respectiv despre functia de Redactor Sef.
Mentionez ca am pregatire universitara - politehnica, deci nu de specialitate.

Multumesc anticipat.
In Contrcatul Colectiv de Munca la Nivel National este prevazut ca , coeficientul minim de ierarhizare, pentru personal încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este cea de studii superioare este 2. Acest coefoicient se aplică la salariul minim negociat pe unitate.
Astfel,
- la 01.01.2007 salariul minim brut pentru personal încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este cea de studii superior era de 880 lei
- la 01.01.2008 salariul minim brut pentru personal încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este cea de studii superior era de 1000 lei
- 01.10.2008 salariul minim brut pentru personal încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este cea de studii superior era de 1080 lei
- de la 01.01.2009 salariul minim brut pentru personal încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este cea de studii superior este de 1200 lei
Din ce scrieti, se pare ca lucrati in ramura mass media.
Conform CCM la nivel de ramura(Contract colectiv de muncă unic la nivel de ramură mass-media pentru perioada 2006-2007 nr. 993/2006 din 08/05/2006 Publicat in Monitorul Oficial, Partea V nr. 9 din 24/05/2006),
Salariul minim de baza pentru ramura mass media era cel prevazut in contractul colectiv de munca la nivel national * 20%(art 29 alin. 2) la care se adauga indicele de ierarhizare prevazut in CCMUN (Contract colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2005-2006 nr. 2001/2005 din 31/01/2005 Publicat in Monitorul Oficial, Partea V nr. 1 din 22/02/2005 incheiat conform art. 10 si 11 din Legea nr. 130/1996, republicata, inregistrat la Ministerul Muncii, Solidaritatii Sociale si Familiei cu nr. 20.01/31.01.2005) - art. 39 lit d) , respectiv 1,5
Daca ati indeplinit cumul de functii, se aplica si art.29 din CCM la nivel de ramura:
e) pentru exercitarea şi a unei alte funcţii, se poate acorda un spor de până la 70% din salariul de bază al funcţiei înlocuite. În acest caz, cuantumul se va stabili prin negocieri la contractele colective de muncă la nivel de grupuri de unităţi sau unităţi.
Multumesc:

Re art 29 CCM - daca aceasta negociere nu a fost propusa de angajator, deci cumulul de functii si de munca in sine a fost efectuat fara nicio forma legala in spate, se poate aduce in instanta argumentatia ca angajatorul a profitat de buna- credinta a angajatului si i-a prejudiciat cu buna stiinta interesele salariale ?

Re CCM la nivel de mass media: aveti cumva date despre contractul care expira in mai 2006 ? (deci cel valabil pe 2005-2006, banuiesc). La ce data a intrat in vigoare 993/2006 ? Data publicarii in MO ?
Daca doriti, si imi furnizati o adresa de email in PM, va pot furniza ambele ccm la nivel mass media. este vorba de:
- Contract colectiv de muncă la nivel de ramură mass-media pentru anul 2004-2005 din 21/05/2004 Publicat in Monitorul Oficial, Partea V nr. 8 din 21/05/2004
- Contract colectiv de muncă unic la nivel de ramură mass-media pentru perioada 2006-2007 nr. 993/2006 din 08/05/2006 Publicat in Monitorul Oficial, Partea V nr. 9 din 24/05/2006 înregistrat la Ministerul Muncii, Solidarităţii Sociale şi
Familiei sub numărul 993/11/8.05.2006
Mi-as dori sa va ajut mai mult insa problema este ca in lipsa documentelor care stau la baza problemelor dvs, nu ma pot pronunta. De exemplu, nu inteleg cum este acel 70% in acord. Sunt contracte diferite, este specificat in continutul aceluiasi contract? Ce trebuia sa faceti ca sa obtineti acel 70%, etc...
In ceea ce priveste data intrarii in vigoare a contractului colectiv de munca, se aplica prevederile Legii nr. 130/1996:
Art. 25. - (1) Contractul colectiv de muncă se încheie în formă scrisă, se semnează de către părţi, se depune şi se înregistrează la direcţia generală de muncă şi protecţie socială judeţeană sau a municipiului Bucureşti, după caz.
(2) Contractele colective de muncă încheiate la nivelul grupurilor de unităţi, al ramurilor de activitate sau la nivel naţional se depun şi se înregistrează la Ministerul Muncii şi Protecţiei Sociale.
(3) Contractele colective de muncă se aplică de la data înregistrării. Părţile pot conveni ca data aplicării clauzelor negociate să fie ulterioară zilei de înregistrare a contractului.
pakos, utilizator