Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Despagubire in caz de accident
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Despagubire in caz de accident

Buna ziua!

Am achizitionat o masina second hand, cu taxa neplatita, deci nu o voi inscrie pe numele meu. Detin la autovehicul cartea masinii, talonul, act vanzare cumparare intre proprietar si mine, insa nu am copie dupa c.i. proprietarului. Nedumerirea mea este, in caz de accident (din vina mea sau a colegului de trafic), pentru a beneficia de despagubirea asigurarii, este necesara copia dupa c.i. a proprietarului?

Va multumesc!
Da, sigur ca va trebuie, doamne fereste!!
Intr-un dosar de dauna numai proprietarul de drept (cel inscris in actele autovehiculului) poate figura, dupa caz, asigurat sau pagubit. Proprietarul de drept poate sa va dea o imputernicire de reprezentare la societatea de asigurare. In acest caz nu aveti nevoie de cartea de identitate a proprietarului intrucat in imputernicire trebuie sa fie trecut numarul cartii dvs. de identitate.