avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 393 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale capital social valuta
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

capital social valuta

O societate comerciala romana, asociat la o alta srl, poate participa la majorarea capitalului social al acestui srl cu un aport in euro? Exista vreun impediment in acest sens? la banca mi-au zis ca nu se poate, la registru ca de ce nu?
va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: madalyna , utilizator 15:08, 15 Iulie 2005
Normal ca la cursul de schimb BNR din ziua virarii banilor in cont pt majorare.Poate nu m-am exprimat eu k.Insa capitalul social va aparea in lei.Cand o sa ceri un certificat constatator de la ORC nu o sa-ti apara capital social decat in lei, nu in valuta.Conturile deschise pt virarea banilor pt majorare poate fi si in lei si in valuta, doar ca banca face schimbul automat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Majorare capital social ksimona ksimona Am de realizat majorarea capitalului social la un S.R.L. care are ca asociati o persoana fizica si o persoana juridica de nationalitate italiana. Deci ... (vezi toată discuția)
Majorare capital social ksimona ksimona Am de realizat majorarea capitalului social la un S.R.L. care are ca asociati o persoana fizica si o persoana juridica de nationalitate italiana. Deci ... (vezi toată discuția)
O parere va rog legata de majorare capital social Paul Simion Paul Simion Credeti ca Registrul Comertului ar putea refuza inscrierea majorarii de capital social daca s-a achitat mai mult decat suma datorata pentru majorare? Este ... (vezi toată discuția)