Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale capital social valuta
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

capital social valuta

O societate comerciala romana, asociat la o alta srl, poate participa la majorarea capitalului social al acestui srl cu un aport in euro? Exista vreun impediment in acest sens? la banca mi-au zis ca nu se poate, la registru ca de ce nu?
va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Normal ca la cursul de schimb BNR din ziua virarii banilor in cont pt majorare.Poate nu m-am exprimat eu k.Insa capitalul social va aparea in lei.Cand o sa ceri un certificat constatator de la ORC nu o sa-ti apara capital social decat in lei, nu in valuta.Conturile deschise pt virarea banilor pt majorare poate fi si in lei si in valuta, doar ca banca face schimbul automat.