Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Valorificare bun imobil ipotecat in perioada de ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Valorificare bun imobil ipotecat in perioada de observatie

Buna seara.
Poate un debitor sa valorifice in mod direct (prin incheierea unui contract de vanzare cumparare autentic), un bun imobil ipotecat, in perioada de observatie, cu acordul adunarii creditorilor.

Cumparatorul il va dobandi liber de sarcini in temeiul art. 53 din Legea 85/2006?

Va multumesc.
Adica ... sarind peste ipoteca (fara acordul celui care detine ipoteca)?
Cu acordul creditorului ipotecar si al adunarii creditorilor!
Da, in aceste conditii se poate valorifica.
~ Conținut șters la cerere ~