Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... proprietate in indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

proprietate in indiviziune

As vrea sa stiu daca pot vinde o casa fara acordul cumnatei mele. Mentionez ca eu am 5/8, cumnata mea 3/8. Daca nu, ce solutii ar fi ?

Va multumesc
lucia10, utilizator
Puteti vinde doar cota parte de 5/8 pe care o detineti. Cam greu de vandut asa ceva.

Dar, puteti solicita iesirea din indiviziune.
Dupa dezbaterea succesiunii, cota-parte din dreptul de proprietate, odata individualizata, poate fi transmisa catre un succesibil, cu titlu oneros sau cu titlu gratuit.

Transmiusiune dreptului de proprietate poate avea loc chiar daca nu este sistata starea de indiviziune prin partaj.

Instrainarea bunului indiviz, in materalitatea sa, poate fi facuta numai daca exista acordul de vointa al tuturor coproprietarilor, respectand regula unanimitatii.

( cota-parte din dreptul de proprietate poate fi instrainata, prin act autentic, existand acordul de vointa al proprietarului ).

Puteti solicita partajarea .

Buna ziua .Am moștenit un teren de la bunicul meu .Suntem trei moștenitori cu cote egale fiecare ,sa făcut succesiunea și sa împărțit terenul . As dori să știu dacă pot face cadasru numai pe partea mea de cota și care ar fi procedurile? Mulțumesc anticipat