avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... proprietate in indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

proprietate in indiviziune

As vrea sa stiu daca pot vinde o casa fara acordul cumnatei mele. Mentionez ca eu am 5/8, cumnata mea 3/8. Daca nu, ce solutii ar fi ?

Va multumesc
Ultima modificare: Luni, 14 Iulie 2014
lucia10, utilizator
Cel mai recent răspuns: Vkook , utilizator 09:30, 29 Martie 2022
Puteti vinde doar cota parte de 5/8 pe care o detineti. Cam greu de vandut asa ceva.

Dar, puteti solicita iesirea din indiviziune.
Dupa dezbaterea succesiunii, cota-parte din dreptul de proprietate, odata individualizata, poate fi transmisa catre un succesibil, cu titlu oneros sau cu titlu gratuit.

Transmiusiune dreptului de proprietate poate avea loc chiar daca nu este sistata starea de indiviziune prin partaj.



Instrainarea bunului indiviz, in materalitatea sa, poate fi facuta numai daca exista acordul de vointa al tuturor coproprietarilor, respectand regula unanimitatii.


( cota-parte din dreptul de proprietate poate fi instrainata, prin act autentic, existand acordul de vointa al proprietarului ).

Puteti solicita partajarea .


Buna ziua .Am moștenit un teren de la bunicul meu .Suntem trei moștenitori cu cote egale fiecare ,sa făcut succesiunea și sa împărțit terenul . As dori să știu dacă pot face cadasru numai pe partea mea de cota și care ar fi procedurile? Mulțumesc anticipat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Titlu de proprietate cu 4 mostenitori- unul nu doreste vanzarea anaabutoaiei anaabutoaiei As dori sa stiu daca intr.-un titlu de proprietate sunt patru mostenitori : se poate vinde proprietatea daca unul din ei un vrea acest lucru si un semneaza ... (vezi toată discuția)
Vanzare pamant andreimihai1969 andreimihai1969 Eu si fratele meu am facut succesiunea dupa decesul parintilor pe o casa si 5 ha teren agricol,eu vreau sa vind partea mea de pamant agricol se poate sa fac ... (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire adelone adelone Cand a murit soacra mea, nu s-a facut dezbatere. Se facuse doar la moartea socrului. Mostenitori erau sotul meu si cumnata mea. Intre timp a murit si cumnata ... (vezi toată discuția)