Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie pentru mame
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie pentru mame

Buna seara,
Pe vremea lui Ceausescu, exista o lege in care spunea ca mamele care au nascut 4 copii, au dreptul de a iesi la pensie mai devreme. Mai este valabila aceasta lege in care o mama a dat nastere si a crescut 4 copii, sa iasa la pensie mai repede?
Nu.
1. A fost si la noi o asemenea prevedere legala (Legea 19/2000) pana la data de 31.12.2010.

2. Incepand cu data de 01.01.2011 se aplica Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice care nu mai prevede reducerea varstei standard de pensionare pentru mamele care au nascut si crescut un anumit numar de copii.