Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Femeie 56 ani , 28 ani vechime in campul muncii , se ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Femeie 56 ani , 28 ani vechime in campul muncii , se acorda reducere la anii de pensie pentru cresterea a 5 copii?

Buna ziua , cati ani se reduc sau se calculeaza vechime la pensie daca am crescut 5 copii?
Legea nu prevede reducerea varstei de pensionare in functie de nr. copiilor.
Atunci sa inteleg ca acest articol ART. 48^2 din L19/2000 nu mai este valabil ?
(1) Femeile care au realizat stagiul complet de cotizare si care au nascut cel putin 3
copii si i-au crescut pana la varsta de 10 ani beneficiaza de reducerea varstei standard de
pensionare dupa cum urmeaza:
a) cu un an - pentru 3 copii;
b) cu doi ani - pentru 4 sau mai multi copii.
(2) Reducerea varstei prevazute la alin. (1) nu poate fi cumulata cu o alta reducere
prevazuta de prezenta lege sau de legile speciale. Varsta de pensionare redusa conform
alin. (1) nu poate fi mai mica de 55 de ani.
1. Legea 19/2000 a fost valabila pana la 31.12.2010.

2. De la 01.01.2011 se aplica Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice care nu mai prevede reducerea varstei standard de pensionare pentru femeile care au nascut si crescut un anumit numar de copii.