Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Ajutorul de minimis
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Ajutorul de minimis

Buna ziua,
Sunt un ONG si doresc sa depun o aplicatie pe DMI 6.1, cpp 168 “Dezvoltarea economiei sociale”.
Am citit cu mare atentie Ghidul solicitantului conditii generale 2014 si Ghidul solicitantului conditii specific.
Daca ma puteti ajuta cu raspunsul la urmatoarea intrebare:
Pentru ajutorul de minimis se face aplicatie separate sau acesta este inclus in bugetul proiectului deja aprobat?
Exemplu concret: propun demararea unei afaceri sociale cu minim 8 angajati din grupul tinta, cei 200000 de euro ajutor pe 3 ani se dau prin proiect sau se face aplicatie separate pentru ajutor de “minimis”?
buna ziua,
daca veti citi din nou ghidul ,in special anexa referitoare la minimis veti intelege modul in care se acorda acest ajutor.Este specificat foarte clar.
Prezenta schemă de minimis se aplică:
a) structurilor de economie sociala create în cadrul unui proiect de tip grant/strategic
finanțat prin Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-
2013, Axa Prioritară 6 ”Promovarea incluziunii sociale”, Domeniul Major de
Intervenție 6.1 ”Dezvoltarea economiei sociale”;
b) structurilor de economie sociala dezvoltate în cadrul unui proiect de tip
grant/strategic finanțat prin Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor
Umane 2007-2013, Axa Prioritară 6 ”Promovarea incluziunii sociale”, Domeniul
Major de Intervenție 6.1 ”Dezvoltarea economiei sociale”;

Din cele de mai sus rezulta ca nu trebuie sa aplicati distinct pentru schema de minimis, dvs primiti finantarea prin aceasta schema de minimis.
AM POSDRU a publicat lista cu intrebari si raspunsuri privind Ghidul Solicitantului - Condiții Specifice nr. 168 „Dezvoltarea economiei sociale”.
Pot fi studiate la adresa:
[ link extern ]