Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... finantare pregatire profesionala - resurse umane
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

finantare pregatire profesionala - resurse umane

Nu prea ma pricep, dar ideea este, pot sa initiez o instruire profesionala a oamenilor din firma mea? Se acorda pentru asa ceva?
Perfectionarea profesionala la locul de munca exista inca. Dar pentru asta trebuie sa aveti formator, ca sa fie recunoascuta calificarea profesionala. Exista curs de formare de formator. Daca aveti o persoana care a urmat acest curs poate face calificari si perfectionari la locul de munca.
Nu stiu cati angajati are firma d-voastra dar daca aveti manager de proiect puteti face un proiect de finantare din fonduri europene nerambursabile pentru initiere, instruire, calificare profesionala continua. Daca nu aveti manager de proiect puteti apela de firme specializate care se ocupa cu asa ceva.
AngiF

Puteti intra pentru ajutor pe linkul: [ link extern ] /
Eugenia Angelica Fortuna, Consultant resurse umane
Instruirea profesionala este finantata prin FSE - Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane - Axa Prioritara 3, DMI 3.2 Formare si sprijin pentru intreprinderi si angajati pentru promovarea adaptabilitatii. Intrati pe site-ul AMPOSDRU, downloadati documentul cadru POSDRU si Ghidul Solicitantului pentru 3.2. Cititi cu atentie si vedeti exact ce se finanteaza, in ce conditii si daca sunteti eligibili. Cererile de finantare pe domeniul social sunt relativ simplu de intocmit comparativ cu alte domenii. Daca totusi, considerati ca nu va puteti descurca, apelati la un consultant de specialitate.