avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 380 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contract de comodat auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contract de comodat auto

Buna ziua,

As vrea sa stiu daca instrainez un auto printr-un ctr de comodat la notar datele de identificare ale noului proprietar cum ajung al politie daca nu se inmatriculeaza auto?
La politie cine figureaza, vechiul sau noul proprietar?
Amenzile, daca vor fi la cine ajung?

Multumesc, Ianca
Cel mai recent răspuns: aum300 , utilizator 09:37, 18 Iulie 2014
va figura tot vechiul proprietar , deafapt celalta parte din contract este doar utilizator .
amenzile vor venii proprietarului de drept al auto.
~ Conținut șters la cerere ~
La incheierea unui contrac t de comodat nu se schimba proprietarul, si nu se face o noua inmatriculare.
Masina va figura ca fiind a vechiului (care ramane si actual) proprietar. Amenzile, impozitele etc. vin tot la vechiul proprietar.
Prin contractul de comodat nu instrainati bunul, ci doar transmiteti cu titlu gratuit si temporar folosinta acestuia .

Comodatarul nu poate fi trecut in certificatul de inmatriculare, astfel incat amenzile care se trimit proprietarului vor veni pe numele dv.
Practic nu instrainati ci doar imprumutati bunul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare auto fara schimbarea proprietarului unlock unlock Daca fac contract de vanzare cumparare si contract de comodat pentru masina personala cu o alta persoana fizica, dar ramane pe numele meu si adresa mea, acea ... (vezi toată discuția)
Inscris pe talonul auto "instrainat catre" ovidiu2014 ovidiu2014 Buna seara. In urma cu 2 ani am vandut o masina cu contract de vanzare-cumparare luat de pe internet, nu de la politie si am scris pe talon instrainat catre la ... (vezi toată discuția)
Masina instrainata prin contract de comodat testu testu Buna seara, Am \\"vandut\\" masina unei persoane prin contract de comodat pe 10 ani facut la un birou de notariat. Azi am observat ca tipul caruia i-am ... (vezi toată discuția)