Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contract de comodat auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contract de comodat auto

Buna ziua,

As vrea sa stiu daca instrainez un auto printr-un ctr de comodat la notar datele de identificare ale noului proprietar cum ajung al politie daca nu se inmatriculeaza auto?
La politie cine figureaza, vechiul sau noul proprietar?
Amenzile, daca vor fi la cine ajung?

Multumesc, Ianca
va figura tot vechiul proprietar , deafapt celalta parte din contract este doar utilizator .
amenzile vor venii proprietarului de drept al auto.
~ Conținut șters la cerere ~
La incheierea unui contrac t de comodat nu se schimba proprietarul, si nu se face o noua inmatriculare.
Masina va figura ca fiind a vechiului (care ramane si actual) proprietar. Amenzile, impozitele etc. vin tot la vechiul proprietar.
Prin contractul de comodat nu instrainati bunul, ci doar transmiteti cu titlu gratuit si temporar folosinta acestuia .

Comodatarul nu poate fi trecut in certificatul de inmatriculare, astfel incat amenzile care se trimit proprietarului vor veni pe numele dv.
Practic nu instrainati ci doar imprumutati bunul.