Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... evaluare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

evaluare apartament

Buna seara!!
As avea nevoie de o informatie:cum se desfasoara o evaluare a unui apartament?
Ce trebuie sa explice evaluatorul vanzatorului si cumparatorului, care sunt criteriile de evaluare?Este vorba de un apartament cu 2 camere, la etajul 4 in Targu Mures, zona Tudor, cu suprafata utila de 52 mp, apartamentul este in stare foarte buna(centrala, termopane, izolatie, exterior, interior, aer conditionat,gresie, faianta, parchet, usi interioare schimbate, usa exterior metalica)
Evaluatorul nu explica nimic vanzatorului sau cumparatorului.

Intocmeste un raport de evaluare in care stabileste valoarea de piata estimata a apartamentului.

In raport se descrie apartamentul (suprafata, instalatii, dotari, finisaje, etc.) iar criteriile pot fi: pretul unor apartamente similare din zona, apropierea de mijloace de transport, magazine, unitati de invatamant, analiza pietei imobliare. Sunt multe criterii, exista standarde de evaluare, este de stul de complicat.

Puteti gasi informatii aici

[ link extern ]

si aici

[ link extern ]
cyan, moderator
Evaluatorul nu discuta cu vanzatorul si cumparatorul
In baza unui normativ special ANEVAR,a normelor si metodologiei in domeniu ,functie de pretul pietei a starii bunului imobil,executa un raport de evaluare