Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Fotografii ale materialelor protejate ce drepturile de ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Fotografii ale materialelor protejate ce drepturile de autor

Buna ziua! Imi puteti spune daca este legala folosirea unor fotografii, pe mine ma intereseaza snapshot-urile facute in Windows asupra unor program sau web site care sunt protejate de copyright, pentru a le folosi in articole pe bloguri si site-uri. Am citit mai demult dar nu stiu daca am inteles corect ca daca un material este protejat de copyright si i se face o fotografie, drepturile de autor sunt tot ale celui ce detine copyright-ul materialului sau cel putin este necesar sa se ceara permisiunea aceluia pentru a se folosi poza. Ma puteti lamuri va rog in aceasta privinta?
Corect, un website romanesc hostat pe un server romanesc se supune legilor romanesti. Insa el ca persoana fizica poate comite prin acest website infractiuni in alte tari.
"print screen-ul", in general, nu va insemna incalcarea dreptului de autor, mai ales daca se mentioneaza sursa - indiferent despre care stat discutam. @edipav a exemplificat detaliat.
De unde gasiti dvs toate aceste lucruri? Eu am citit legea dreptului de autor si nu prea am gasit mare lucru despre fotografii!