Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Greseala facturare TVA la incasare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Greseala facturare TVA la incasare

Buna ziua,

O societate activeaza din noiembrie 2013, a avut activitate comerciala (vanzare de echipamente industriale), a tinut contabilitatea normal si a achitat la zi TVA-ul datorat in luna urmatoare facturarii. Recent, un client a refuzat sa inregistreze o factura motivand ca societatea este inregistrata ca platitoare de TVA la incasare si nu a mentionat acest lucru pe factura cf. prevederilor legale.

Dupa o verificare la ANAF s-a dovedit ca avea dreptate clientul, societatea fiind inregistrata ca platitoare de TVA la incasare. Nestiind acest lucru, societatea a emis zeci de facturi fara sa mentioneze pe ele acest lucru si a virat lunar TVA ca un platitor de TVA normal.

Pentru factura respinsa, aceasta se va modifica prin adaugarea mentiunii "TVA LA INCASARE". Cu facturile emise anterior cum recomandati sa se procedeze? La ce riscuri se expune societatea in cazul unor controale si cum trebuie sa procedeze pentru a intra in conformitate cu legislatia ca platitor normal de TVA?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Pt iesirea din sistem:

Cod fiscal:
ART. 134^2 Exigibilitatea pentru livrări de bunuri şi prestări de servicii

(5) Persoana impozabilă care optează pentru aplicarea sistemului TVA la încasare este obligată să aplice sistemul respectiv cel puţin până la sfârşitul anului calendaristic în care a optat pentru aplicarea sistemului, cu excepţia situaţiei în care în cursul aceluiaşi an cifra de afaceri depăşeşte plafonul de 2.250.000 lei, caz în care sistemul se aplică până la sfârşitul perioadei fiscale următoare celei în care plafonul a fost depăşit. Dacă în primul an de aplicare a sistemului TVA la încasare persoana impozabilă nu depăşeşte plafonul de 2.250.000 lei, poate aplica sistemul TVA la încasare până la sfârşitul perioadei fiscale următoare celei în care plafonul de 2.250.000 lei, calculat pentru fiecare an calendaristic în parte, a fost depăşit pe parcursul unui an calendaristic. Orice persoană impozabilă care a optat pentru aplicarea sistemului TVA la încasare şi care nu depăşeşte în cursul unui an plafonul de 2.250.000 lei poate renunţa la aplicarea sistemului respectiv oricând în cursul anului, prin depunerea unei notificări la organul fiscal competent între data de 1 şi 25 ale lunii, cu excepţia primului an în care a optat pentru aplicarea sistemului. Radierea persoanei respective din Registrul persoanelor care aplică sistemul TVA la încasare se operează de organele fiscale competente începând cu prima zi a perioadei fiscale următoare celei în care a fost depusă notificarea.

Norme:

(5) Persoana impozabilă care aplică sistemul TVA la încasare la data de 1 ianuarie 2014 poate continua aplicarea sistemul TVA la încasare sau poate solicita radierea din Registrul persoanelor impozabile care aplică sistemul TVA la încasare, conform prevederilor art. II Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 111/2013 pentru reglementarea unor măsuri fiscale şi pentru modificarea unor acte normative.

Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 111/2013:

Art. II. - (1) În vederea trecerii de la aplicarea obligatorie la aplicarea opţională a sistemului TVA la încasare prevăzut la art. 1342 alin. (3) - (8) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, se aplică dispoziţiile prezentului articol.
(2) Persoanele impozabile care la data de 1 ianuarie 2014 aplică sistemul TVA la încasare prevăzut la art. 1342 alin. (3) - (8) din Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare:
a) pot continua aplicarea sistemului TVA la încasare, fără depunerea vreunei notificări, dacă sunt eligibile pentru aplicarea acestui sistem, caz în care se consideră că au optat pentru continuarea aplicării sistemului;
b) pot solicita oricând în cursul anului 2014, prin excepţie de la prevederile art. 1342 alin. (5) din Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare, să fie radiate din Registrul persoanelor impozabile care aplică sistemul TVA la încasare prin depunerea unei notificări la organele fiscale competente, chiar dacă sunt eligibile pentru aplicarea sistemului, anul 2014 nefiind considerat primul an în care au optat pentru aplicarea sistemului TVA la încasare. Organele fiscale competente operează radierea din Registrul persoanelor impozabile care aplică sistemul TVA la încasare începând cu data de 1 a perioadei fiscale următoare celei în care a fost depusă notificarea. Până la data radierii persoanele impozabile trebuie să aplice sistemul TVA la încasare;
c) au obligaţia să depună la organele fiscale competente până la data de 25 ianuarie 2014 o notificare în situaţia în care au depăşit plafonul de 2.250.000 lei prevăzut la art. 1342 alin. (3) lit. a) din Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare, în ultima perioadă fiscală a anului 2013, în vederea radierii din Registrul persoanelor care aplică sistemul TVA la încasare. Radierea este operată de organele fiscale competente la termenele şi potrivit procedurilor prevăzute la art. 1563 alin. (13) din Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare. În situaţia în care persoanele impozabile nu depun în termenul prevăzut la prima teză notificarea, se aplică corespunzător prevederile art. 1563 alin. (12) din Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare.
(3) Prevederile alin. (2) lit. b) nu se aplică în situaţia persoanelor impozabile care se înregistrează în scopuri de TVA conform art. 153 din Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare, în cursul anului 2014 şi care optează pentru aplicarea sistemului TVA la încasare, care sunt obligate să aplice sistemul respectiv cel puţin până la finele anului 2014, cu excepţia cazului în care depăşesc plafonul de 2.250.000 lei.
(4) Atât în cazul persoanelor impozabile care continuă aplicarea sistemului TVA la încasare, cât şi al celor care ies din sistem, pentru operaţiunile al căror fapt generator de taxă a intervenit până la data de 31 decembrie 2013 inclusiv, precum şi pentru facturile emise înainte de această dată, în situaţia în care cea de-a 90-a zi calendaristică de la data emiterii facturii sau de la termenul-limită prevăzut de lege pentru emiterea facturii este ulterioară datei de 31 decembrie 2013, exigibilitatea taxei intervine la data încasării totale sau parţiale a contravalorii bunurilor livrate/serviciilor prestate, cu respectarea prevederilor art. 1342 alin. (7) din Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare.

Concret depuneti Notificarea 097 [ link extern ]

Aici mai multe detalii: www.avocatnet.ro/content/art...
Ioan Petru Butariu, Contabil