Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia de urmas pentru copii care-si continua studiile ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia de urmas pentru copii care-si continua studiile pana la 26 ani

buna seara,este posibil sa restitui banii din pensia de urmas pe care i-am primit in timp ce am urmat o forma de invatamant particulara?momentam am 25 ani,multumesc
Nu se face distinctie intre institutiile de invatamant de stat si cele particulare.

Conditia prevazuta de Legea 263/2010 este:

Art. 84. - Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;

Presupun ca urmati o facultate/specializare universitara acreditata sau autorizată sa functioneze provizoriu.
romascanu, moderator
~ Conținut șters la cerere ~
In perioada 2010-2014 am urmat cursurile unui liceu particular cu frecventa redusa.
Si liceul particular este o forma de invatamant organizata potrivit legii, inclusiv daca este vorba de frecventa redusa.
Multumesc frumos pentru raspunsuri.