avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 810 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia de urmas pentru copii care-si continua studiile ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia de urmas pentru copii care-si continua studiile pana la 26 ani

buna seara,este posibil sa restitui banii din pensia de urmas pe care i-am primit in timp ce am urmat o forma de invatamant particulara?momentam am 25 ani,multumesc
Cel mai recent răspuns: celinagradinaru , utilizator 12:44, 23 Iulie 2014
Nu se face distinctie intre institutiile de invatamant de stat si cele particulare.

Conditia prevazuta de Legea 263/2010 este:

Art. 84. - Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
...
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;

Presupun ca urmati o facultate/specializare universitara acreditata sau autorizată sa functioneze provizoriu.
Ultima modificare: Marți, 22 Iulie 2014
romascanu, moderator
~ Conținut șters la cerere ~
In perioada 2010-2014 am urmat cursurile unui liceu particular cu frecventa redusa.
Si liceul particular este o forma de invatamant organizata potrivit legii, inclusiv daca este vorba de frecventa redusa.
Multumesc frumos pentru raspunsuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de urmas Catalin1991 Catalin1991 As vrea sa stiu daca pensia de urmas se acorda si in situatia continuarii studiilor universitare la o facultate la forma de invatamant ID. Conform mentiunilor ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas Romario1994 Romario1994 Buna ziua. Am o intrebare in legatura cu o pensie de urmas. Beneficiez de o pensie de urmas, sunt student la facultate la zi. dar o sa ma transfer la fara ... (vezi toată discuția)
Pensie militara Camellia89 Camellia89 Buna ziua, va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns la urmatoarea intrebare: daca beneficiez de pensie militara de pe urma tatalui meu si vreau sa ma ... (vezi toată discuția)