Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Obtinere de cod fiscal
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Obtinere de cod fiscal

Stie cineva de ce acte e nevoie pentru simpla obtinere a unui cod fiscal pentru a putea lucra si emite facturi ca ziarist freelancer? Problema e ca nu mi-am dat (inca) licenta si nu cred ca nu am cum sa ma inregistrez ca PFA - desi, din ce inteleg, te poti inregistra si ca persoana fizica independenta cu diploma de bac....
Multumesc.
ÎNREGISTRAREA FISCALà A PERSOANELOR FIZICE CARE DESFêOARà PROFESII LIBERE ªI A PERSOANELOR FIZICE CARE DESFêOARà ACTIVITATI ECONOMICE ÎN MOD INDEPENDENT, CU EXCEPŢIA CELOR CARE SE ÎNREGISTREAZà POTRIVIT LEGII SPECIALE LA REGISTRUL COMERŢULUI

Documente necesare:
- Declaraţie de înregistrare fiscală/Declaraţie de menţiuni pentru persoanele fizice care desfăşoară activităţi economice în mod independent sau exercită profesii libere- formular 070, - 2 exemplare (se pun la dispoziţie gratuit de catre organul fiscal sau se pot descărca gratuit la adresa de internet [ link extern ] );
- actul de identitate (copie)
- act spatiu (copie);
- contractul încheiat cu platitorul de venituri în cazul persoanelor care desfăşoară activităţi independente
- actul legal de funcţionare pentru persoanele fizice care desfăşoara profesii libere
- alte documente solicitate de organul fiscal competent pentru determinarea corectă a situaţiei fiscale a contribuabilului
Multumesc, e exact ce gasisem si eu deja. Problema e ca nu inteleg ce contract cu platitorul de venituri as putea sa aduc. Sau ce act legal de functionare - nu stiu sa existe autorizatie de ziarist liber profesionst. Dupa cum spuneam, eu sint freelancer. Ar fi fi frumos sa am clienti inainte sa ma apuc de scris, dar de obicei mai intii scrii, apoi gasesti clienti interesati. Iar daca nu ai cum sa emiti factura pe ei nu-i intereseaza. Nu primesc CUI fara contract, si nu primesc contract fara CUI - un cerc vicios perfect :))
Thanks, anyway, mai sap.