Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie intretinere copil major
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie intretinere copil major

Fiul meu are 19 ani si anul acesta da bacalaureatul.Daca ia bac-ul si merge mai departe la o facultate voi continua sa-i platesc pensie de intretinere pana la 25 de ani asa cum prevede hotararea de divort? E conditionata plata pensiei de continuarea studiilor la zi? Daca el va urma cursurile unei facultati private sau la fecventa redusa va trebui sa platesc pensie in continuare?
"se plateste pensia pana la majorat sau pana la noi dispozitiuni!"
Pensia de intretinere era datorata pana la majoratul minorului. La implinirea varstei de 18 ani, copilul trebuia sa se adreseze insantei pentru stabilire pensie intretinere major, facand dovada ca se afla in continuarea studiilor si in nevoie.
deci,de cand nu va mai plati pensia alimentara si cum ar trebui sa procedeze?va multumesc
Din luna urmatoare celei in care copilul implineste virsta de 18 ani nu mai subzista obligatia de plata. In cazul in care copilul major isi continua studiile , el va trebui sa solicite , prin instanta, continuarea platii pensiei, facind dovada ca este student, ca nu obtine venituri din munca si ca se afla in nevoie.