Forum Discuţii juridice Achiziţii publice licitatie publica
Discuție deschisă în Achiziţii publice

licitatie publica

Buna ziua,
Am participat la o licitatie avand ca si criteriu de adjudecare oferta cea mai avantajoasa din punct de vedere tehnico-economic;initial rezultatul licitatiei a fost contestat si rezultatul contestatiei a fost in favoarea celui care a depus contestatia;CNSC a dispus reevaluarea ofertelor in termen de 12 zile,iar autoritatea contractanta a dispus in prima faza anularea licitatiei si apoi dupa ceva timp revine si declara castigatoare o societate participanta la licitatie care pe buna dreptate in conformitate cu cele prezentate la data deschiderii ofertelor,a intrunit punctajul cel mai mare.
Autoritatea contractanta a procedat corect sau nu ?
~ Conținut șters la cerere ~
Un raspuns foarte clar nu poate fi dat, deoarece nu stiu care a fost motivul contestatiei, care a fost algoritmul de calcul, etc, dar in principiu autoritatea contractanta a procedat corect.
Probabil in prima faza a anulat procedura ca nu era probabil pe placul lor faptul a cineva facuse contestatie, iar ulterior avand in vedere ca CNSC-ul a dipus reevaluarea ofertelor si nu anularea licitatiei, au facut lucrul normal si corect, au reevaluat si au stabilit castigatorul.
in pricipiu Autoritatea Contractanta a procedat corect...daca aveti informatii in plus se poate da un raspuns mai categoric....
Ca sa va putem da o informatie utila trebuie sa prezentati mai multe detalii privind contestatia .