Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Declaratii fiscale depuse de catre administratorul ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Declaratii fiscale depuse de catre administratorul judiciar

Buna seara.
Am fost desemnat administrator judiciar al unui debitor care pana in prezent nu mi-a comunicat actele contabile prevazute de art. 28 din Legea 85/2006.
Astazi am primit o notificare de la AFP prin care mi se aduce la cunostinta faptul ca nu au fost depuse mai multe declaratii fiscale si ca trebuie depuse.
In situatia in care societatea prin administrator societar sau administratorul judiciar nu depun aceste declaratii, societatea va fi declarata inactiva fiscala, iar eu voi avea cazier fiscal.
Mentionez ca administratorul societatii nu raspunde la telefoane sau notificari, astfel ca nu pot intra in posesia actelor contabile.
Trebuie obligatoriu depuse toate declaratiile pentru a nu fi declarat inactiv fiscal, sau pot depune doar una, in care impozitul/tva - ul sa fie 0, iar ulterior dupa ce intru in posesia actelor sa o rectific?
Cum procedez in aceasta situatie?

Eu va sugerez sa le depuneti pe toate pe 0, urmand a efectua ulterior corecturi.