Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reprezentantul/reprezentantii salariatilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reprezentantul/reprezentantii salariatilor

O institutie publica (institut de cercetare-dezvoltare, finantat din venituri proprii si care mai are doar 50 de salariati), nu are sindicat. De cati reprezentanti ai salariatior este nevoie pentru negocierea Contractului colectiv de munca si care sunt prevederile legale care precizeaza acest lucru ?
Multumesc
Mircea
Nu stiu sa existe o reglementare in acest sens. Cred ca 3, cel mult 5 reprezentanti ar fi suficienti.
Numarul de reprezentanti alesi ai salariatilor se stabileste de comun acord cu angajatorul, in raport cu numarul de salariati ai acestuia.