Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Plecare minor in Belgia
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Plecare minor in Belgia

Sora mea vrea sa mearga cu copilul meu minor,17 ani si 9 luni la rude in Belgia,ce documente sunt necesare?
Copilul poate iesi cu buletinul, iar sora dvs are nevoie de acordul dvs ca parinte si al tatalui saca e cazul si extras de cazier judiciar.
Buna ziua,
In afara de C.I. - ul minorului, va trebui sa aiba asupra sa si acordul scris, notarial, al parintilor.
Politistii de frontiera permit iesirea din tara unui cetatean roman minor - numai daca este insotit de o persoana fizica majora - daca este titular al unui document de calatorie individual (pasaport sau carte de identitate) si calatoreste insotit de o alta persoana fizica majora, numai daca persoana insotitoare prezinta extrasul de cazier judiciar si o declaratie a ambilor parinti sau a parintelui caruia minorul i-a fost incredintat minorul (prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila), a parintelui supravietuitor ori a reprezentantului sau legal, care cuprinde:
- acordul acestora cu privire la efectuarea calatoriei respective;
- statul (statele de destinatie);
- perioada in care urmeaza sa se desfasoare calatoria;
- datele de identitate ale insotitorului respectiv;
- extrasul de cazier judiciar al insotitorului;