Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recuperare pensie din UK
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recuperare pensie din UK

Buna ziua,
in cazul persoanelor cu cetatenie romana care sunt angajate de catre un angajator din UK si unde plateste si contributia la pensie, cum pot acestia sa transfere aceste contributii platite in UK (din partea angajatorului cat si din partea anagajatului) la casa de pensii din Romania? ce procedure exista? la ce institutii sa se adreseze?
multumesc anticipat
1. Nu se face transferul de contributii dintr-o tara in alta.

2. Stagiile de cotizare realizate in tarile UE sunt luate in calcul de fiecare tara atunci cand solicitati pensie din statul respectiv.

3. Dvs. veti primi pensie si din UK si din Romania atunci cand indepliniti conditiile cerute de legile din fiecara tara in parte.

4. - In Romania mergeti la Casa de Pensii de care apartineti cu domiciliul si solicitati sa completati formularul E207 = "Certificat pentru cariera asiguratului".
- Formularul il lasati la Casa de Pensii care se va ocupa de trimitea lui in UK si de primirea confirmarii de acolo.

5. La fel veti proceda si cand veti indeplini conditiile de a beneficia de pensie din UK (veti completa acolo forumularul E207).
buna ziua,
deci pensia ce revine asiguratului-aferenta perioadei in care a contribuit n UK- se va primi intr-un cont de GBP deschis in Romania? se poate opta pentru a nu se plati contributia in Uk si a se plati casei nationale de pensii din Romania pe perioada in care persoana este angajata a unei firme in UK?
multumesc anticipat
Pentru veniturile obtinute in UK platiti contributiile acolo, nu in Romania.