Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de zilier
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de zilier

Buna ziua.Sunt Spasuc Cornelia.Doresc sa va intreb ce drepturi am din cadrul unui contract de zilier?
1. Raportul de muncă dintre zilier şi beneficiar se stabileşte , prin acordul de voinţă al părţilor, fără încheierea, în formă scrisă, a unui contract individual de muncă.

2. Art. 10 din Legea 52/2011:
(1) Zilierii au următoarele obligaţii în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă:
a) să îşi însuşească şi să respecte măsurile de prevenire şi protecţie stabilite de beneficiar;
b) să utilizeze corect echipamentele de muncă puse la dispoziţie de către beneficiar;
c) să utilizeze corect echipamentul individual de protecţie acordat şi, după utilizare, să îl înapoieze sau să îl pună la locul destinat pentru păstrare;
d) să nu procedeze la scoaterea din funcţiune, la modificarea, schimbarea sau înlăturarea arbitrară a dispozitivelor de securitate proprii ale echipamentelor de muncă;
e) să comunice imediat beneficiarului orice situaţie de muncă despre care au motive întemeiate să o considere un pericol pentru securitatea şi sănătatea zilierilor;
f) să pună la dispoziţia inspectorilor de muncă informaţiile şi documentele solicitate cu ocazia controlului.

Zilierii au urmatoarele drepturi :
- să primeasca remuneraţia cuvenită, prin orice mijloc de plată admis de lege, la sfârşitul fiecărei zile; plata remuneraţiei se poate realiza cel mai târziu la sfârşitul săptămânii sau al perioadei de desfăşurare a activităţii, numai cu acordul exprimat în scris de către zilier şi beneficiar; modalitatea de plată electronică şi aspectele care privesc plata remuneraţiei se stabilesc prin normele metodologice de aplicare a prezentei legi.

- să li asigure securitatea şi sănătatea în muncă

- sa li să pună la dispoziţie echipamente de muncă adecvate, care nu pun în pericol securitatea şi sănătatea acestora;
etc.