Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Grup infracțional
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Grup infracțional

Cum poate fi definit un grup infracțional, în termeni juridici?
Am găsit că Grupul infracțional este definit în Legea 39/2003
ART. 367 C.P.
Constituirea unui grup infracţional organizat
(1) Iniţierea sau constituirea unui grup infracţional organizat, aderarea sau sprijinirea, sub orice formă, a unui astfel de grup se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(2) Când infracţiunea care intră în scopul grupului infracţional organizat este sancţionată de lege cu pedeapsa detenţiunii pe viaţă sau cu închisoarea mai mare de 10 ani, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 10 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(3) Dacă faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) au fost urmate de săvârşirea unei infracţiuni, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(4) Nu se pedepsesc persoanele care au comis faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2), dacă denunţă autorităţilor grupul infracţional organizat, înainte ca acesta să fi fost descoperit şi să se fi început săvârşirea vreuneia dintre infracţiunile care intră în scopul grupului.
(5) Dacă persoana care a săvârşit una dintre faptele prevăzute în alin. (1) - (3) înlesneşte, în cursul urmăririi penale, aflarea adevărului şi tragerea la răspundere penală a unuia sau mai multor membri ai unui grup infracţional organizat, limitele speciale ale pedepsei se reduc la jumătate.
(6) Prin grup infracţional organizat se înţelege grupul structurat, format din trei sau mai multe persoane, constituit pentru o anumită perioadă de timp şi pentru a acţiona în mod coordonat în scopul comiterii uneia sau mai multor infracţiuni.

Reglementări anterioare:
- alin. (1): art. 167 alin. 1 din vechiul Cod penal
- alin. (1): art. 323 alin. 1 din vechiul Cod penal
- alin. (1): art. 7 alin. (1) din Legea nr. 39/2003
- alin. (1): art. 8 din Legea nr. 39/2003
- alin. (3): art. 167 alin. 3 din vechiul Cod penal
- alin. (3): art. 323 alin. 2 din vechiul Cod penal
- alin. (3): art. 7 alin. (3) din Legea nr. 39/2003
- alin. (4): art. 167 alin. 4 din vechiul Cod penal
- alin. (4): art. 323 alin. 3 din vechiul Cod penal
- alin. (4): art. 9 alin. (1) din Legea nr. 39/2003
- alin. (5): art. 9 alin. (2) din Legea nr. 39/2003
- alin. (6): art. 2 lit. a) din Legea nr. 39/2003

Daca va uitati in rechizitoriu gaseati orice doriti.
Sa stiti ca acuzarea informeaza partea acuzata.
Nu este ceva secret.