Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Recurs- problema partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Recurs- problema partaj

buna ziua,
am castigat la prima instant un process de partaj,au fost corecti si au impartit si activele si pasivul(un contract de credit de nevoi personale cu o suma destul de consistenta ptr.un muritor de rand),la apel situatia s-a schimbat putin desi de 4 ani achit ratele la banca am primit un bun cumparat din acest credit urmand ca eu sa achit creditul in continuare desi la fond creditul a fost impartit urmand ca eu sa-l achit si sa primesc o sulta de 1/2 ramasa de achitat de la data introducerii partajului pana la terminarea creditului.credeti ca urmand procedura recursului fiind nedreptatita de instanta din apel am reusita sa primesc sulta de 1/2 din credit ramasa de achitat catre banca de la data introducerii actiunii de partaj.eu de 4 ani de zile platesc ceva si nu am nimic ,partea adversa a ramas cu tot iar eu treb sa platesc doar ptr ca eram titular de contract in acest credit iar partea adversa codebitor la acest credit.multumesc anticipat ptr raspunsuri,
care e intrebarea??
Nu ne putem da seama din 10 randuri daca veti castiga recursul daca asta e nelamurirea... vorbiti cu avocatul pe care il aveti.
Apoi, depinde ce nevoi viitoare de credite mai aveti si altele. Nu avem cum sa ne facem o idee completa aici. Partajele sunt destul de stufoase, trebuie studiate dosarele anterioare...
intrebarea este urmatoarea :pot castiga in recurs sulta stabilita la instant de fond ptr partajarea creditului? bunul atribuit de instant din apel nu valoreaza nici macar 1/4 din cat am achitat la credit si mai am inca de achitat.
( editat citat)

1. ar trebui sa specificati mai intai in ce a constat activul si cum a fost acesta impartit ,,corect'', practic ce ati primit dumneavoastra la fond in afara de sulta de 1/2 din creditul ramas de achitat?

2. este normal ca cel ce pareia bunuri cumparate din credit sa continue plata ratelor la credit si mai este la fel de normal ca cel ce primeste bunul sa il despagubeasca pe celalalt cu 1/2 din ratele achitate pentru bunul respectiv pana la momentul introducerii divortului/partajului;

3. unde este nedreptatea?

4. daca raspundeti la nr 1, cei ce citesc vor avea o imagine mai clara asupra situatiei
gi-jane2, moderator
din creditul de nevoi personale a fost cumparat bunul care era undeva la 1/4 din credit(evident la credit trebuiau adaugate si dobanda si comisionul).expertiza a concluzionat urmatoarele : ratele platite in timpul casatoriei au fost achitate 50-50 eu achitand in acesti 4 ani de procese 50% din ce mai ramasase de achitat ,bunul nu l-am folosit iar dupa 4 ani clar este uzat iar suma ramasa de achitat este practic de 2 ori valoarea bunului.in timpul procesului am achitat de 2 ori valoarea bunului urmand sa-l primesc si sa-l mai achit inca de doua ori,asta nu este nedreptate?si atunci ptr ce au mai cerut d-le judecatoare expertiza pe credit daca nici nu conta care era valoarea creditului? asa doar sa traiasca si expertii de pe langa tribunal.