Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Asociat unic/Administrator SRL/Contract individual de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Asociat unic/Administrator SRL/Contract individual de munca

Poate cineva sa clarifice urmatoarele aspecte:

1) Asociatul unic care este si admistrator al aceleiasi SRL, trebuie sa aiba un contract individual de munca (CIM) pentru a exercita functia de administrator?

2) In mod aditional, se poate ca asociatul unic sa incheie si un CIM pentru un alt post in cadrul SRL (de exemplu, post de economist), rezultand asadar 2 CIM-uri: unul pentru postul de administrator (in cazul in care este necesar un CIM) si unul pentru postul de economist?

Am citit pe forum postarile pe acest subiect, dar nu imi este clar inca acest aspect. Va multumesc anticipat.
janedoe2014, utilizator
contract de administrare (mandat)
1. ptr cim [ link extern ]
2. parere contrara [ link extern ]
av_stagiar2014 a scris:

contract de administrare (mandat)
1. ptr cim [ link extern ]
2. parere contrara [ link extern ]

Multumesc pentru informatiile de mai sus.

In ceea ce priveste contractul de mandat pentru administrator, acesta mai este necesar in cazul in care este vorba de asociatul unic care functioneaza ca administrator in virtutea actului constitutiv?

In ceea ce priveste un CIM pentru asociatul unic-administrator pentru alta functie decat cea de administrator,totusi nu mi-e clar care este interpretarea corecta a normelor in vigoare in baza celor doua articole. Care este "solutia" cea mai des intalnita in practica?

Multumesc anticipat.
@ janedoe2014

1) Asociatul unic care este si admistrator al aceleiasi SRL, trebuie sa aiba un contract individual de munca (CIM) pentru a exercita functia de administrator?

Nu exista o astfel de obligatie prevazuta in lege.

2) In mod aditional, se poate ca asociatul unic sa incheie si un CIM pentru un alt post in cadrul SRL (de exemplu, post de economist), rezultand asadar 2 CIM-uri: unul pentru postul de administrator (in cazul in care este necesar un CIM) si unul pentru postul de economist?

Asociatul unic poate incehia c.i.m. pe orice functie doreste , cu respectarea legislatiei in materie.
Cumul de functii este posibil si in cadrul aceluiasi angajator.
1 nu este necesar contractul de administrare in situatia prezentata.
2. in ce priveste CIM, legislatia comerciala, se spune că nu ar interzice, dar legislatia muncii ar interzice. Cel mai bine ar fi sa va adresati ITM-ului, pentru a cere un punct de vedere.
Marian Bucur, Avocat
Care este prevederea din legislatia muncii care interzice asa ceva ?