Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divor? -bun propriu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divor? -bun propriu

Dupa12ani de căsnicie am dreptul la apartament dacă a fost bun înaintea căsătoriei? Avem si 2 copii împreună. Vă mulțumesc!
Bunurile dobandite inaintea casatoriei nu sunt comune , proprietate devalmasa.

(regimul acestor bunuri nu a comportat modificari , prin adoptaptarea noului Cod civil).

Daca s-au adus imbunatatiri bunurilor proprii ale sotului, prin intreprinderea de acte de conservare, exista un drept de creanta , pe care il puteti valorifica in termen de 3 ani de la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti privind desfacerea casatoriei prin divort .

(termenul de prescriptie intre soti nu curge , este suspedat).

Succes.
Daca apartamentul a fost dobandit inaintea casatoriei, de catre celalat sot, nu aveti nici un drept. Doar bunurile dobandite in timpul casatoriei sunt bunuri comune. Pentru cei 2 copii veti primi pensie alimentara.