avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Vouchere vacanta
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Vouchere vacanta

Se acorda sau nu vouchere de vacanta anul acesta????????
Lucrez in primarie si am auzit zvonuri ca nu se acorda in 2014, pt ca au aparut normele metodologice de aplicare a legii (pe care nu o gasesc !!!!!) si in care se specifica acest lucru.
Va rog trimiteti raspuns si trimitere la legislatie .
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:52, 10 August 2014
O.U.G. nr.8 din 2014
OUG 8/2014 a fost adoptata inainte de intrarea in vigoare a Legii nr.94/2014 si nu se refera la asa ceva.

Voucherele de vacanta vor putea fi emise in sistem on-line din 1 ianuarie 2015, potrivit OG nr. 8/2014, publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 585 din 5 august 2014.

Pana la data de 31 decembrie 2014, voucherele de vacanta sunt emise de unitatile specializate autorizate la 5 august 2014 de Ministerul Finantelor, urmand ca din 2015 acestea sa fie emise de Autoritatea Nationala pentru Turism. Voucherele de vacanta emise pana la finele acestui an sunt valabile pana la 31 decembrie 2014.

Conform OG nr. 29/2013, in 2014 nu se vor acorda angajatilor din sectorul bugetar tichete de masa, tichete cadou sau tichete de vacanta. In plus, se amana pana in anul 2015 acordarea de tichete cadou si de tichete de vacanta pentru personalul din aceste institutii.

Detalii : www.avocatnet.ro/content/art...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vouchere de vacan?ã bugetari remuspr remuspr Conform legii nr. 94 /2014 instituțiile publice , indiferent de modul de finanțare , pot acorda vouchere de vacanță , în limita sumelor ... (vezi toată discuția)
Tichete de vacanta lucian1964 lucian1964 Intrebarea mea este legata de tichetele de vacanta. Daca stie cineva cum se acorda aceste tichete la bugetari? Am o cunostinta la Ministerul Transporturilor ... (vezi toată discuția)
Vouchere de vacanţă eduardvl eduardvl Buna ziua, Avem urmatoarea speta: Conform prevederilor OG 29/27.08.2013, la art. 5 alin. 2 se stipulează că: \\\\"[b]În bugetele pe anul 2014[/b] ale ... (vezi toată discuția)