Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita dupa prescriere
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita dupa prescriere

Daca ai avut un imprumut la o institutie bancara, iar prima restanta s-a inregistrat pe 16.05.2009, executorul judecatoresc mai putea obtine executarea silita a creantei dupa termenul de trei ani? Stiu ca prescriptia opereaza la trei ani de la nasterea unei creante. Respectivul executor a deschis actiune in ianuarie 2013. E valabil termenul? Deja a infiintat poprire. Daca e asa cum cred eu, ce se mai poate face? Multumesc.
In ce temei s-a inceput executarea ? ati fost dat in judecata ?
prescriptia curge de la scadenta nu de la nasterea debitului, daca si asa este prescris faceti contestatie la executare si cereti anularea executarii
A fost inregistrat la Judecatorie Dosar executare pe 2.11.2012, deci dupa prescriere (mai 2012) incuviintare executare silita, actualizat pe 24.01.2013.
Pai se mai poate face acum contestatie la executare? Nu exista un termen? Incuviintarea s-a produs pe 6.11.2012 (Judecatorie)
gi-jane2, moderator
avand in vedere faptul ca executarea se face prin poprire puteti face contestatie la executare si acum (contestatie impotriva actelor de executare)