Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumparare procent din drum de servitute
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumparare procent din drum de servitute

Buna ziua , am cumparat acum 1 luna un teren intravilan fara drum de servitute.Noroc ca ma invecinez cu un drum de servitute lat de 4 metri al proprietarilor din lotul lipit de mine .Drumul este intabulat si are toate actele ok.Acum intrebarea mea este : trebuie sa cumpar un anumit procent din drumul de servitute de la proprietar? Cat trebuie sa fie acesta , ca sa pot fiu si eu considerat proprietar al drumului ? Precizez ca deschiderea mea la drumul de servitute este de 13 metri , iar lungimea drumului e servitute este de 150 metri .
Multumesc
Am vazut ca ati mai abordat acest subiect pe topic www.avocatnet.ro/content/for... .
In situatia dvs. se aplica dispozitiile Codului civil, art.616 si urmatoarele:
Art. 616
Proprietarul al carui loc este infundat, care nu are nici o iesire la calea publica, poate reclama o trecere pe locul vecinului sau pentru exploatarea fondului, cu indatorire de a-l despagubi in proportie cu pagubele ce s-ar putea ocaziona.
Art. 617
Trecerea trebuie regulat facuta pe partea ce ar scurta calea proprietarului fondului inchis, ca sa iasa la drum.
Art. 618
Cu toate acestea trebuie a se alege trecerea prin locul ce ar pricinui o mai putina paguba acelui pe al carui loc trecerea urmeaza a fi deschisa.

Nu trebuie sa cumparati un procent din drum, ci sa il despagubiti pe vecinul pe a carui proprietate faceti trecerea.