Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract partial de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract partial de lucru

am un contract partial de munca de 2 ore pe zi,iar daca pana acum am lucrat 9 ore pe z ,timp de 10 luni,de la 1 mai 2015 patronul vrea sa lucram 10 ore pe zi cu acelasi contract.
Buna ziua,

Si intrebarea dvs care este?
Contractul de muncă cu timp parţial trebuie să cuprindă şi referiri la:
- durata muncii şi repartizarea programului de lucru;
- condiţiile în care se poate modifica programul de lucru;
- interdicţia de a efectua ore suplimentare, cu excepţia cazurilor de forţă majoră sau pentru alte lucrări urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori înlăturării consecinţelor acestora.

In acest caz, salariatul cu timp partial nu poate efectua munca suplimentara.

Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.