Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Model cerere incetare indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Model cerere incetare indemnizatie crestere copil

Va rog frumos ma poate ajuta si pe mine cineva cu un model de cerere pentru incetarea indemnizatiei pentru crestere copil?
1. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 16
(1) Dreptul la indemnizațiile prevăzute la art.2 alin.(1), respectiv la art.5 și art.9 alin.(4) și (5) încetează cu ziua următoare celei în care:

a) copilul a implinit varsta de un an sau, dupa caz, 2 ani, respectiv de 3 ani, in cazul copilului cu handicap;

b) a avut loc decesul copilului.

c) beneficiarul se afla in situatia prevazuta la art. 38 alin. (7).

(2) Dreptul la indemnizatiile prevazute la art.2 alin.(1), respectiv la art.5 si art.9 alin.(4) si (5) se suspenda incepand cu ziua urmatoare celei in care:

a) beneficiarul este decazut din drepturile parintesti;

b) beneficiarul este indepartat, conform legii, de la exercitarea tutelei;

c) beneficiarul nu mai indeplineste conditiile prevazute de lege in vederea incredintarii copilului spre adoptie;

d) beneficiarul nu mai indeplineste conditiile prevazute de lege in vederea mentinerii masurii de plasament;

e) beneficiarul executa o pedeapsa privativa de libertate sau se afla in arest preventiv pe o perioada mai mare de 30 de zile;

f) copilul este abandonat ori este internat intr-o institutie de ocrotire publica sau privata;

g) beneficiarul a decedat;

h) in situatia in care beneficiarul nu mai indeplineste conditiile prevazute la art. 12;

i) beneficiarul realizează venituri supuse impozitului și copilul nu a împlinit vârsta de un an, 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copilului cu handicap;

j) se constata ca timp de 3 luni consecutive se inregistreaza mandate postale returnate;

k) beneficiarul se afla in situatia prevazuta la art. 38 alin. (4).

(3) Plata indemnizatiei pentru cresterea copilului nu se suspenda in situatia in care beneficiarii acestei indemnizatii primesc diverse sume in baza legii, contractului colectiv de munca sau a contractului individual de munca, acordate in perioada concediului pentru cresterea copilului, altele decat cele rezultate din desfasurarea efectiva a unei activitati in perioada de concediu. Prevederile se aplica si in cazul consilierilor locali.

2. - Dvs. puteti face o cerere de suspendare a platii indemnizatiei pentru concediu crestere copil (CCC) pentru unul din motivele aratate mai sus.
- Spuneti care este motivul pentru care doriti sa suspendati plata indemnizatiei pentru CCC.
Noi plecam din tara si voi incepe sa lucrez acolo cu contract. Care ar fi formularea corecta?
1. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 12
(1) Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta se acorda in situatia in care solicitantul indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:

a) este cetatean roman, cetatean strain sau apatrid;

b) are, conform legii, domiciliul sau resedinta pe teritoriul Romaniei;

c) locuieste in Romania impreuna cu copilul/copiii pentru care solicita drepturile si se ocupa de cresterea si ingrijirea acestuia/acestora.

2. Asadar va incadrati in prevederie art. 16(2), lit.h) din OUG 111/2010 care spune ca plata indemnizatiei pentru CCC se suspenda in situatia in care:
h) in situatia in care beneficiarul nu mai indeplineste conditiile prevazute la art.12

3. Cererea se adreseaza AJPIS, cea care aproba si plateste indemnziatia pentru CCC.

4. Model de cerere:

Domnului Director al AJPIS...

Subsemnata... beneficiara a indemnizatiei pentru concediu crestere copil, conform deciziei dvs. nr... din data de... va rog sa sistati plata indemnizatiei incepand cu data de... deoarece plec din tara, impreuna cu sotul meu, si voi obtine venituri in strainatate.
Solicit sistarea platii indemnizatiei pentru concediu crestere copil in baza art. 16(2), lit.h) din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, coroborat cu art.12(1) din aceeasi OUG.

Data ___________ Semnatura _______________

As dori si eu sa stiu ce trebuie sa scriu in cererea pentru incetarea icc .Motivul intoarceri la.munca mai devreme si ot stimulentul de insertie
Cum sa formulez cererea pentru încetarea indemnizație crestere copil? Multumesc