Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Abuz impozitare
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Abuz impozitare

Buna seara,

Am platit impozitul cu anticipatie pe intreg anul 2014 , iar ulterior s-a modificat cuantumul acestuia, fara a fi informat. Exista o prevedere legala care sa interzica operarea de modificari pentru anul fiscal pentru care a fost achitat impozitul cu anticipatie ?
Cum asa? Nu este posibil. Unde s-a intamplat situatia si in baza carui act normativ?
Poate a fost o eroare, cand ati platit prima data.
Exista precedente,cand in cursul anului prin HCLM au fost adoptate majorari ale diferitelor taxe locale
Autoritatea locala nu a avut timpul faptic necesar sa redacteze si sa comunice toti contribuabili despre modificarea survenita,aceasta urmand sa fie comunicata anul urmator prin impunerea obligatiilor in formularul galben
Nu este o premiera situatia prezentata si anul trecut au existat astfel de situatii