Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Alte venituri
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Alte venituri

as dori sa stiu, daca fac meditatii sau am alte colaborari cu diferite institutii ce declaratii trebuie sa depun la fisc? Cum trebuie sa procedez?
Colaborez cu o firma care are nevoie de serviciile mele de 3-4 ori pe an. Firma mi-a spus ca pentru sumele de bani( 100 ron-150 ron) pe care mi le da nu plateste impozit, intrucat nu am incheiat un contract de colaborare si nici nu isi doreste. cum trebuie sa procedez pentru a fi in legalitate?
Sunteti inregistrat ca PFA sau activati sub o alta forma declarata?
In principiu, daca facturati aceste servicii, aveti obligatia sa depuneti declaratie anuala de venit. La aceste venituri veti achita impozit, cass si cas (art. 296(21) Cod Fiscal). Dati-mi mai multe detalii referitor la forma sub care profesati.