Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Limita pe ora la contracte de prestari servicii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Limita pe ora la contracte de prestari servicii

Buna ziua.
Poate cineva sa imi spuna daca la contractele de prestari servicii este limita de 150 lei pe ora, sau nu?
Se plateste si sanatate, sau doar impozit?
Daca se plateste sanatate, o platim la Finante sau trebuie sa merg sa o platesc la Casa de Sanatate?
Va multumesc.
carmen01011958, moderator
In cazul unui contract de prestari servicii, plata se stabileste prin negociere intre partile contractante.
Din venitul incasat, conform valorii negociate a contractului de prestari servicii incheiat intre partile contractuale/ facturii emise de catre executantul lucrarii/ documentului de plata emis de catre beneficiarul contractului, se scad cheltuielile efectuate de catre executant pentru derularea contractului si la venitul net, executantul plateste impozit pe venit 16 %, contributie pentru asigurari sociale si pensii 9,5 %, contributie pentru asigurari de sanatate 5,5 %.
Imi cer mii de scuze! Am scris contract de prestari servicii si trebuia sa spun Contract de COLABORARE! Si la acesta se plateste pensii? sau doar sanatate si impozit? SI exista pret limita de maxim 150 Ron pe ora?

Va multuemsc si imi cer scuze!
lauricafl, utilizator
Si daca denumiti intelegerea contract de colaborare, tot prestati o activitate in baza careia obtineti un venit.
Veniturile se impoziteaza si se taxeaza, mai nou prin Directiile financiare judetene.
Contractul dvs. de prestari servicii/ colaborare/ drepturi de autor, etc. trebuie sa il inregistrati la fisc.
De cand contractuld e colaborare se inregistreaza la Finante? Ati putea sa imi dati legea? Pana anul trecut nu se inregistrau! Va rog, daca e posibil mai multe detalii ! Va multumesc!
Cititi codul fiscal/ codul de procedura fiscala, capitolul privind impozitarea si taxarea veniturilor obtinute de catre persoanele fizice.
De la 01iulie 2012, fiscul calculeaza impozitul, taxa de asigurari sociale si taxa pentru sanatate, datorate de catre persoanele fizice, pentru venitul realizat.
Prin contractul dvs. (indiferent cum il numiti), realizati un venit, care este supus impozitarii si taxarii. Venitul realizat se declara anual, de catre fiecare contribuabil, prin declaratia de impunere, intocmita pentru fiecare an fiscal, pana la 25 martie anul viitor, anului fiscal in care se realizeaza venituri. In baza acestei declaratii, fiscul calculeaza impozitul si taxele, care se platesc anticipat, trimestrial, urmand ca anual sa se faca corelarea prin decizie de impunere finala, emisa de catre ANAF.
Exista unele exceptii. De exemplu - privind taxarea pentru asigurari sociale si pensii, daca sunteti pensionar nu platiti taxa respectiva.