Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Incadrare fapta penala complicitate acces ilegal email
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Incadrare fapta penala complicitate acces ilegal email

Unde poate fi incadrata (temei legal, articol CP) fapta penala de a divulga unei persoane din afara firmei a parolei de acces la adresa de corespondenta electronica a firmei?

Complicitate la violarea corespondentei (art. 302) sau complicitate la accesarea ilegala unui sistem informatic (art. 360)? Care este articolul din Codul Penal care poate fi precizat in plangere pentru complicitate?

Exista dovezi inregistrate a accesarii emailului si declaratia verbala a persoanei care a divulgat parola data directorului general.

Vrem sa depunem plangere penala numai impotriva persoanei din firma care a divulgat parola, nu si impotriva celui care a accesat ilegal adresa de corespondenta, se va autosesiza Parchetul impotriva acestuia? Ce pedeapsa poate primi acesta?

Nu au fost constatate prejudicii cauzate de actiunea accesarii emailului, cel putin pana in prezent.

Intentia depunerii plangerii penale este de a suspenda si apoi de a desface contractul de munca daca persoana nu intelege sa isi dea demisia si sa plece "elegant" din firma prin "acordul partilor".

Am deschis topicul si la adresa de mai jos dar acum vrem sa cunoastem implicatiile penale impotriva celor doua persoane.
www.avocatnet.ro/content/for...
cyan a scris:

Intentia depunerii plangerii penale este de a suspenda si apoi de a desface contractul de munca daca persoana nu intelege sa isi dea demisia si sa plece "elegant" din firma prin "acordul partilor".

De suspendat veti putea suspenda contractul, dar de desfacut, mai greu pe latura disciplinara, pentru ca aveti un temen de prescriptie a aplicarii sanctiunilor disciplinare de 6 luni de la data faptei, iar cercetarile discciplinare cu sigurnata nu se vor termina in 6 luni.
Astfel singura sansa care va ramane sa desfaceti contractul este incetarea de drept cand si daca salariatul va fi condamnat la executarea unei pedepse privative de libertate, la ramanerea definitiva a hotararii. E o chestiune incerta faptul ca va fi condamnat, si chair si asa durata pana la condamnare va fi de ordinul anilor.

La subiect: indicati ambele temeiuri legale, respectiv faceti plangere pentru ambele fapte. Va incadra procurorul corect in functie de ce afla. Eu cred ca este violarea secretului corespondentei, dar lasati ambele temeiuri.

Este foarte-foarte probabil ca se vor extinde cercetarile si asupra autorului faptei. Daca vreti plangere penala si condamnare, nu prea aveti cum sa il excludeti pe autor.
V-as ruga sa revedeti Legea nr. 255/2013 . S-ar putea sa gasiti aspecte care sa va ajute la o alta abordare a problemei.
Ideea este ca nu vrem plangere penala si condamnare, vrem doar ca persoanei care a dezvaluit parola sa ii punem in fata plangerea penala si sa o "convingem" ca depunerea demisiei este cea mai buna cale pentru ea.

Persoana care a accesat ilegat emailul are pe cineva "in spate" ("sus" de tot) care nu va permite depunerea plangerii impotriva acestuia, in schimb vrem sa scapam de "spionul din pat". Cel mai probabil persoana de "sus" va interzice si depunerea plangerii penale impotriva persoanei complice pentru a nu se ajunge la cel "protejat" si din acest motiv se doreste "aratarea pisicii".

O solutie ar fi si cercetarea disciplinara dar cei din comisie sunt lasi si nu vor vota desfacerea contractului de munca pentru abatere grava de la prevederile regulamentului intern si ale codului muncii (dezvaluirea de informatii confidentiale cu care a intrat in contact prin atributiile de serviciu).
cyan, moderator
Pai "aratati pisica" cu (plangere pentru) ambele infractiuni, daca tot va apucati :).