Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... lista de intretinere afisata fara controlul dosarului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

lista de intretinere afisata fara controlul dosarului

Buna ziua,
Ce repercusiuni pot apare asupra Presedintelui de asociatie proprietari,daca nu ia masuri asupra administratorului care afiseaza listele de intretine fara a avea dosarul verificat de comisia de cenzori ?
Multumesc
lucian1964, utilizator
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele acesteia
Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari
Una dintre responsabilitatile administratorului de imobil este sa afiseze in termen lista de intretinere pentru a asigura colectarea cotelor individuale de intretinere
Pentru raspuns la obiect este necesar sa precizati concret daca lista de intretinere este semnata de catre cenzor?
De unde ati tras concluzia ca documentele asociatiei de proprietari nu au fost verificate de comisia e cenzori ?
Am concluzionat acest lucru din faptul ca nu este semnata si stampilata de catre Presedintele comisiei de cenzori si de Presedintele asociatiatiei de proprietari.
Lipsa semnaturilor presedintelui si cenzorului de pe liste nu inseamna neaparat ca listele au fost intocmite fara a se fi verificat de cenzor si aprobat cheltuielile de presedinte...
Intrebati presedintele de ce nu a semnat listele.
Am intrebat Presedintele si am primit raspunsul urmator; Dl. Administrator nu a avut timp sa intocmeasca dosarul si numai( ca are din urma inca doua ) pentru al trimite cenzorului.Intrebarea era, ce repercusiuni pot aparea asupra Presedintelui de asociatie in urma unei reclamatii.
Multumesc.
Administratorul trebuie sa prezinte lunar cheltuielile si repartizarea acestora membrilor comitetului executiv condus de presedinte. Cenzorul trebuie sa verifice aceste liste pe baza documentelor ce au stat la baza intocmirii listei.
In urma explicatiilor presedintelui, administratorul nu si-a indeplinit atributiunile. De ce? Nu stie, e bolnav, e sarlatan..? Presedintele, membrii comitetului si cenzorul trebuie sa-l cunoasca, sa stie ce-i de capul administratorului si sa ia masuri.
Acestia trebuie sa-l schimbe daca nu-si face treaba. Membrii comitetului pot prelua imediat atribuitiunile administratorului, sa verifice, sa intocmeasca listele de plata si intre timp sa caute alt administrator.
Daca cei pe care i-ati ales (presedinte, comitet, cenzori) nu-si cunosc ori nu-si indeplinesc atributiunile legale, schimbati-i, alegeti pe altii care se pricep si vor sa munceasca.