Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Raport control ANAF; scadenta sumelor de plata ?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Raport control ANAF; scadenta sumelor de plata ?

Buna ziua,

Dupa ce ANAF a efectuat un control de fond, a semnat cu reprezentantii societatii un proces verbal de incheiere a controlului fara obligatii fiscale in el (sume, conturi, etc.). Ulterior prin posta a sosit Raportul de Control care continea sumele de plata reprezentand tva, penalitati, etc.
Intrebarea este: de cand curg cele 15 zile de plata a obligatiilor de plata astfel instituite, de la semnarea procesului verbal de terminare a controlului sau de la aducerea la cunostinta a raportului de control ? (data postei de primire)
Mentionez ca practic sumele nici macar nu erau cunoscute la data semnarii procesului verbal de incheiere a controlului..
Sunt aceste obligatii sub alt regim ? Nu trebuie sa fie scadente de la data aducerii la cunostinta ?

Multumesc !
calin_andrei, utilizator
Buna ziua,
Nu cred ca a semneat nici un proces verbal la finalizarea controlului. Poate este vorba despre " discutia finala"
Impreuna cu Raportul de inspectie fiscala trebuia sa primiti si o decizie de impunere.
In privinta termenelor de plata a obligatiilor fiscale stabilite in urma unui control fiscal, Codul de Procedura Fiscala, art 111 prevede urmatoarele :

"(2) Pentru diferenţele de obligaţii fiscale principale şi pentru obligaţiile fiscale accesorii, stabilite potrivit legii, termenul de plată se stabileşte în funcţie de data comunicării acestora, astfel:

a) dacă data comunicării este cuprinsă în intervalul 1 - 15 din lună, termenul de plată este până la data de 5 a lunii următoare;

b) dacă data comunicării este cuprinsă în intervalul 16 - 31 din lună, termenul de plată este până la data de 20 a lunii următoare."