Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj tehnic OUG 4/2010
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj tehnic OUG 4/2010

Doresc sa stiu daca am fost in somaj tehnic cf. OUG 4/2010, avand suspendare de CIM cu plata a 75% din salariul functiei pe care o am, dar in mare parte din aceasta perioada am fost la serviciu, dar fara sa semnez condica, aceasta perioada imi poate fi recunoscuta ca vechime in specialitate? Multumesc.
Perioada pentru care salariatii ale caror contracte individuale de munca sunt suspendate si angajatorii acestor salariati sunt scutiti de plata contributiilor de asigurari sociale datorate potrivit legii, constituie stagiu de cotizare fara plata contributiei si nu vechime in specialitate.

Insa potrivit art.49 alin.3 C.mun. : Pe durata suspendarii pot continua sa existe alte drepturi si obligatii ale partilor decat cele prevazute la alin. (2), daca acestea sunt prevazute prin legi speciale, prin contractul colectiv de munca aplicabil, prin contracte individuale de munca sau prin regulamente interne.