Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contestare decizie concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contestare decizie concediere

Buna ziua,
Am primit notificare ca voi fi concediata, dep. in care lucrez va fi desfiintat, dar eu banuiesc ca decizia de desfiintare a departamentului nu apartine C.A. -ului, doresc sa o contest in instanta. Vreau sa stiu daca in momentul in care voi primi decizia de concediere, caci urmeaza sa o primesc la finele previzului, trebuie sa fie insotita de copie a deciziei c.a.-ului si organigrama dinc are sa reiasa desfiintarea posturilor, sau o pot solicita caci este legal si este dreptul meu. Ei pot sa imi refuze copie a deciziei pe motive ca este document secret, cum pot face sa o primesc, ca sa vad daca e decizie interna, in functie de preferintele celor din firma si nu cele a C.A.-ULUI? Si inca o intrebare: in cazul in care tribunalul anuleaza decizia de concediere, eu nu vreau sa ma intorc la acest serviciu, si doresc sa pot beneficia de somaj. Este posibil sa mai primesc somaj in cazul in care nu vreau sa fiu reintegrata?
Dvs veti primi doar Decizia de desfacere a CIM la care se adauga eventual preavizul, daca e document separat. Pe langa aceste documente firma va inmaneaza o adeverinta de vechime si o adeverinta cu stagiul de cotizare la fondul de somaj.
In ceea ce priveste Hot AGA sau a CA acestea nu sunt documente care sa fie inmanate obligatoriu salariatilor. In instanta se va contesta decizia de concediere.
In instanta puteti solicita anularea deciziei de concediere, plata salariilor la zi si reintegrarea in functie, sau puteti renunta la solicitarea reintegrarii in functie. Daca se va anula concedierea nu veti mai beneficia de somaj, intrucat nu mai exista temeiul legal al acordarii somajului, adica concedierea.
as dori sa mai aflu de la cine a fost in vreo astfel de situatie sau de la specialisti, daca eu totusi contest decizia de concediere, ce motiv pot avea?in afara de nerespectarea unora din pasii care trebuie sa ii cuprinda decizia, pot invoca motivul ca eu consider ca a operat o concediere bazata pe un istoric conflictual intre angajati si conducere, ma refer aici la situatia in care persoane din cadrul firmei sugerau directorului ca departamentul nostru nu isi face treaba, ca dc mai functionam?acestea sunt chestiuni pe care cum le pot descrie in contestarea deciziei?si ce sanse sa castig am?cum se poate proba faptul ca directorul a fost influentat de alt om, din firma, care nu avea la inima angajatii din dep. nostru, sa ne disponibilizeze pe noi, practic am fost 4 persoane date afara, deci 4 concedieri individuale, in aceasta situatie cum se face disponibilizarea?care e ordinea?
In cazul unor concedieri individuale nu trebuie respectata nicio ordine, decat daca este prevazut asa ceva in CCM la nivel de unitate.
Introduceti cererea de chemare in judecata, intrucat termenul este de 45 de zile, iar ulterior, dupa ce studiati probele depuse de angajator, prezentati si alte dovezi in sustinerea pretentiilor dvs.
O decizie de concediere poate fi contestata pentru :
- neindeplinirea conditiilor de fond. Desfiinţarea locului de muncă trebuie să fie efectivă şi să aibă o cauză reală şi serioasă.
- neindeplinirea conditiilor de forma. Decizia se emite in scris si, sub sanctiunea nulitatii absolute, trebuie sa fie motivata in fapt si in drept si sa cuprinda precizari cu privire la termenul in care poate fi contestata si la instanta judecatoreasca la care se contesta. De asemenea, decizia trebuie sa contina in mod obligatoriu si durata preavizului.

Criteriile avute in vedere, potrivit legii si/sau contractelor colective de munca, pentru stabilirea ordinii de prioritate la concediere sunt folosite mai mult la concedierile colective.
Buna ziua, va rog sa imi comunicati daca este posibil sa depun contestatia pentru decizia de concediere la tribunalul din raza adresei sediului angajatorului, nu la cel de la resedinta paratului. In decizia de concediere scrie ca se va face contestatia la tribunalul din raza de resedinta a angajatului, dar din cate stiam, legea permite depunerea contestatiei atat la raza reclamantului cat si a paratului. Este valabil si in acest caz? Multumesc.