Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... fisa postului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

fisa postului

am si eu nevoie va rog urgent de fisa postului la ingrijitor animale si medic veterinar...va rog am nevoie urgent:((;)
SOCIETATEA COMERCIAL| .....................

FI{A POSTULUI

1. POSTUL - Epizootolog [ef
2. POZI}IA - Ocupat – DA
3. COMPARTIMENTUL - Economic
4. Cerin]ele postului
a) Studii – SUPERIOARE
b) Vechimea –
5. RELA}II
a) Ierarhice
- este subordonat – directorului general
- are `n subordine –
b) De colaborare – Director economic, Director tehnic, Director comercial, [ef birou contabilitate, [efii de ferme [i sectoare, responsabilii economici, consilier juridic, inspector personal, economist salarizare a muncii;
c) De reprezentare – reprezint societatea `n rela]iile cu persoanele fizice [i juridice.

6. ATRIBU}II, LUCR|RI, SARCINI

Organizeaz, aplic [i controleaz respectarea profilaxiei pentru prevenirea introducerii bolilor epizootice `n societate [i rspunde de :
a) ~ntocmirea planului tehnic al activit]ii sanitar-veterinare pe intreprindere;
b) Rspunde de func]ionarea corect a filtrului sanitar, men]inerea integrit]ii gardurilor ce `mprejmuiesc sediul unit]ii, sediile fermelor sau sectoarelor, precum [i de asigurarea strii de cur]enie a locurilor de livrare a psrilor, a crnii de pasre, a oulor, a fermelor [i sectoarelor societ]ii;
c) Asigur [i rspunde de stabilirea [i respectarea regulilor de circula]ie a persoanelor, animalelor, a furajelor combinate, a diferitelor materiale [i mijloace de transport `n interiorul fermelor [i sectoarelor de produc]ie;
d) Rspunde de asigurarea asisten]ei sanitar-veterinare [i stabilirea tratamentelor profilactice [i curative de mas sau individuale ce se impun, urmrind permanent situa]ia sanitar-veterinar a efectivelor de psri sau a oulor, condi]iile de zooigien, stabilind diagnostice `n cazul apari]iei unei boli, prescrie [i aplic tratamentele necesare;
e) ~ntocme[te planul de aprovizionare cu medicamente, materiale biologice, aparatur [i utilaj de uz veterinar pe unitate [i asigur pstrarea corespunztoare a acestora pentru evitarea degradrii; asigur func]ionarea `n bune condi]ii a laboratoarelor;
f) Trimite probe, inclusiv de nutre]uri combinate, pentru analiz la laboratoarele centrale, periodic [i ori de c^te ori este nevoie, `n vederea stabilirii calit]ii furajelor sau a diagnosticelor psrilor;
g) Execut programul de recoltri de probe de s^nge `n vederea examenelor serologice de laborator, execut necropsia la toate cadavrele `n vederea precizrii de diagnostice prezumtive [i efectuarea de tratamente adecvate;
h) ~ntocme[te [i aplic programul de vaccinri preventive contra bolilor pentru care exist mijloace de imunoprofilaxie specific;
i) Rspunde de organizarea colectrii [i transportului cadavrelor de psri, a celor confiscate, a oulor [i a altor de[euri animale, la abatorul de psri Tg.Frumos, sectorul fin furajer;
j) Depisteaz exemplarele de psri neeconomicoase din loturile de psri [i stabile[te cile [i msurile de refacere sau eliminare a acestora;
k) Organizeaz [i supraveghiaz ac]iunile efectuate dup depopularea halelor: cur]irea mecanic, splarea [i aplicarea solu]iei dezinfectante, urmat de sigilarea acestor spa]ii; repopularea spa]iului dezinfectat se face pe rspunderea [i cu avizul medicului epizootolog.
Periodic ridic [i trimite probe de sanita]ie pentru fiecare adpost dezinfectat `n veederea controlului eficien]ei acestei opera]iuni;
l) Organizeaz dou deratizri pe an primvara [i toamna [i de c^te ori este nevoie, urmrind eficien]a acestor ac]iuni;
m) Rspunde `mpreun cu [efii de ferm de func]ionalitatea utilajelor [i instala]iilor prin care se realizeaz un microclimat corespunztor, iar `n cazul defectrii acestora, ia msuri urgente de remediere prin personalul tehnic de specialitate din unitate;
n) Supravegheaz prin rota]ie, `mpreun cu [efii de ferm, modul de hrnire [i adpare a psrilor;
o) Rspunde de `ntocmirea eviden]elor primare [i a actelor oficiale sanitar-veterinare;
p) Coordoneaz, organizeaz [i controleaz activitatea personalului sanitar-veterinar din subordine;
q) Urmre[te situa]ia evolutiv [i modul de `nregistrare a pierderilor [i `mpreun cu [efii de ferm, ia msurile necesare pentru compensarea produc]iei nerealizate datorit pierderilor.
Fi[a postului constituie anex la Contractul de munc al salariatului [i face parte integrant din acesta.
Prezenta fi[ a postului a fost `ntocmit `n dou exemplare originale, din care unul este `nm^nat angajatului, iar cellalt rm^ne la dosarul personal.

DIRECTOR GENERAL, Compartiment juridic,

Am luat la cuno[tin],
Semntura ocupantului

___________________

si.bineinteles ca poate suferi modificari si completari:D
:love2::thumbup:ms