avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 188 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Acordarea unui termen pentru angajare avocat
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Acordarea unui termen pentru angajare avocat

acordarea unui nou termen de judecată în vederea garantării dreptului la apărare este obligatorie sau este optional?
Eu sunt de acord cu dvs. dar important este sa aiba in seama tot ce se poate intampla.
Daca se incalca Conventia trebuie ajuns la CEDO si dureaza 7 ani...ca sa se finalizeze procesul...
Trebuie avut in vedere faptul ca se afla in ultima instanta...

Eu nu am patit niciodata asa ceva dar mereu am fost atent.
Si eu am fost mirat cand am vazut astfel de situatii si nu pot afirma ca imi pare in regula, dar asa cum precizam nu eu le judec cauzele....
Dupa cum ati vazut in NCPP sunt prevederi exprese in acest sens (art.356 alin.3), eu personal nu vad acum ca o Curte de Apel sa procedeze in acest fel, nici parchetul nu se opune la primul termen la astfel de cereri.
Nu trebuie sa se opuna parchetul.
Instanta nu tine mereu cont de parchet...
:offtopic:Interventie moderator.
Am rugamintea sa continuati discutia aici si sa nu mai deschideti un nou topic cu aceeasi tema ( pct.3.3. din Regulament).
Multumesc pentru intelegere.
puncuskaa a scris:

NCPP contine un articol care prevede ca instanta este obligata sa dea un termen pentru angajare avocat?
Unde gasesc textul de lege?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Va salut! nu am studii juridice, nu ma pricep în materie juridică ... Adrian Dumitru 408 Adrian Dumitru 408 Va salut! Nu am studii juridice, nu ma pricep în materie juridică dar am o nelămurire/curiozitate și anume: Diicot a trimis în judecata în 2016 un dosar ... (vezi toată discuția)
Avocat din oficiu - avocat ales trailer1234 trailer1234 Buna ziua! Daca instanta mi-a acordat un avocat din oficiu, care m-a aparat timp de trei termene, pot solicita amanarea termenului pentru a-mi angaja un avocat ... (vezi toată discuția)
Amanare primul termen mezgageza mezgageza ce articol vizeaza faptul ca am dreptul amanarii primului termen pentru angajare avocat? (vezi toată discuția)