avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Neplata reparatiei auto catre celalalt asigurator auto
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Neplata reparatiei auto catre celalalt asigurator auto

Am primit o citatie ca "intervievent fortat" deoarece asiguratorul auto nu a platit reparatia din urma unui accident in care a fost implicat sotul meu. Mentionez ca in certificatul constatator s-a consemnat culpa comuna, iar in citatie se afirma ca accidentul s-a produs din culpa sotului meu.
Este posibil ca noi sa trebuiasca sa platim suma datorata de asigurator? Ar trebui sa ne prezentam la proces?
Cel mai recent răspuns: nucu$ , utilizator 12:54, 26 August 2014
Trebuie sa va sustineti cauza, combatand dovezile invocate privind modificarea produsa vinovatiei. Oricum culpa comuna insemna numai 50% din dauna.
Daca ati fost citati , normal e sa va prezentati. Cu atat mai mult cu cat dvs sustineti ca a fost cupla comuna, iar in citatie ca sunteti vinovat de producerea accidentului. Luati legatiura cu un avocat care sa vada despre ce e vorba si sa va puteti apara .
Buna ziua,

In conditiile in care ati fost citati ca intervenient fortat rezulta ca reclamantul va considera raspunzatori de producerea accidentului dar pretentiile le-a formulat impotriva asiguratorului Dvs. care va trebui sa plateasca pagubele.
Totusi, pentru a va da posibilitatea sa va aparati, legea asigurarilor prevede citarea Dvs. ca intervenient fortat in acest proces astfel incat dobanditi calitatea de parte si puteti sa va expuneti pozitia fata de accident si sa solicitati administrarea de probe.
Prin urmare, nu Dvs. veti fi obligati la plata ci asiguratorul Dvs.,dar exista si situatii cand asiguratorul Dvs. se poate indrepta impotriva Dvs. Asa incat este important sa va expuneti pozitia in acest proces.
Succes!
horea gorde a scris:

Buna ziua,

In conditiile in care ati fost citati ca intervenient fortat rezulta ca reclamantul va considera raspunzatori de producerea accidentului dar pretentiile le-a formulat impotriva asiguratorului Dvs. care va trebui sa plateasca pagubele.
Totusi, pentru a va da posibilitatea sa va aparati, legea asigurarilor prevede citarea Dvs. ca intervenient fortat in acest proces astfel incat dobanditi calitatea de parte si puteti sa va expuneti pozitia fata de accident si sa solicitati administrarea de probe.
Prin urmare, nu Dvs. veti fi obligati la plata ci asiguratorul Dvs.,dar exista si situatii cand asiguratorul Dvs. se poate indrepta impotriva Dvs. Asa incat este important sa va expuneti pozitia in acest proces.
Succes!


Corect cu observatia ca initial a fost culpa comuna, deci vinovatia a existat pentru ambii participanti, in proportie de 1/2.Care este scopul citatiei se va putea afla in instanta/grefa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Citatie - calitate de intervenient alexandergeo85 alexandergeo85 Am primit o citatie, emisa la 04.02.2014 din partea Judecatoriei sectorului 3 Bucuresti,in data de 15.02.2014 in care sunt chemat la data de 21.03.2014 in ... (vezi toată discuția)
Buna ziua.am primit o cerere de chemare in judecată cu subscrisa ... Emil1980 Emil1980 Buna ziua.Am primit o cerere de chemare in judecată cu subscrisa Omniasig împotriva pârâtei Euroins Romania cu citirea in calitate de intervenient forțat ... (vezi toată discuția)
Intervenientul fortat are interes sa exercite o cale de atac impotriva sentintei pronuntata de instanta de fond? mariusisac01 mariusisac01 Intervenient fortat. temei legal art. 119 din O.U.G. 195/2002 (mai exista si temeiul din Legea 136/1995 legat de actiunea in regres). Intrebarea mea este ... (vezi toată discuția)