Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... lnvatamant liceal
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

lnvatamant liceal

absolvent de clasa aVIII-a,a optat pentru repartizarea pe calculator la profilul matematica-informatica la doua licee.A fost admis la primul liceu dar profilul se desfiiteaza din cauza locurilor neocupate,si elevul este obligat sa aleaga unul din cele doua profile ramase,respectiv:filologie si turism,fara sa se tina cont de opiunea elevului de la admitere pentru celalalt liceu apropiat de zona unde locuieste, acesta din urma avand 10 locuri neocupate. inspectoratul judetean nu vrea sa tina cont de opiunea elevului de la admitere,obligandu-l sa ramana in liceul respectiv la un alt profil pe care elevul nu il doreste!va rog sa ma sfatuiti ce este de facut avand in vedere ca directorii liceelor respective,sunt de acord cu transferul dar inspectoratul nu?
Adresati-va MEN. Primeaza profilul, nu liceul.