avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Transfer
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Transfer

Compania care ofera unui angajat un post in alta localitate decat cea de domiciliu (promovare), asigura si locuinta de serviciu? In ce temei legal? Nu este vorba de functionar public.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:03, 4 Septembrie 2014
Poate asigura locuinta de serviciu numai daca asa ceva este prevazut la nivel de angajator prin c.c.m. sau reg.intern ori in actele de schimbare a locului de munca.
In cazul de fata observ ca este vorba de o modificare a contractului de munca:
- modificarea functiei (vorbiti de promovare)
- modificarea locului muncii (in alta localiate)

Odata cu semnarea acestui act aditional este momentul sa stabiliti si celelalte beneficii, care sa includa si asigurarea locuintei (de serviciu, asa cum ii ziceti)
Multumesc pentru raspuns, abia acum m-am lamurit, este vorba de un leasing de personal.
In acest caz in ce termeni se pune problema locuintei pe perioada leasingului? Se descurca fiecare cum poate?



Ultima modificare: Miercuri, 3 Septembrie 2014
Cornel Vasile, Consilier juridic
Mesaj reeditat:
@ RodicaVolmer

Data post: Joi, 4 Septembrie 2014, 11:59
Forum Dreptul muncii - contract de munca, demisie, salariu si altele
Subiect Leasing de personal

Buna ziua, in cazul in care o persoana merge sa lucreze in alta localitate la o alta firma decat cea angajatoare (in leasing de personal), i se asigura locuinta? Ce spune legea in acest sens?
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cheltuielile de transport se deconteazã in mod obligatoriu? MCM1 MCM1 Buna ziua, As dori sa intreb, cu permisiunea dvs. daca cheltuielile de transport (abonament de transport lunar) efectuate in interes de serviciu, între ... (vezi toată discuția)
Concediere de la firma aflata in insolventa 2nymaria 2nymaria Buna Ziua, Va rog sa imi spuneti daca in cazul in care am fost concediat (ales aleatoriu) de o firma aflata in insolventa prin desfintarea postului am ... (vezi toată discuția)
Incadrare functie job florinf69 florinf69 buna ziua, lucrez intro firma de confectii, m-am angajat ca operator calculator. ulterior am fost mutat pe un alt departament, unde imprimam emblemele de ... (vezi toată discuția)